הצג גיליון RSS

gatrimon

מערכות כיבוי אש

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 03/08/2010 שעה 11:29 (597 צפיות)
גילוי אש
כיום, בתי עסק ומוסדות אשר מעוניינים לקבל רישיון פעילות צריכים להציג אמצעים ראויים לגילוי אש ולכיבויה. גם ללא התניה זו מטעם הרשויות, הרי שלגילוי אש חשיבות ממדרגה ראשונה, משום שגילוי מוקדם של דליקות יכול למנוע נזקים כבדים, פגיעה בבריאות ואף להציל חיים. במפעלים, חשובה התקנת מערכת גילוי אש שבעתיים, בייחוד כאשר המפעל עושה שימוש בחומרים מסוכנים. דליקה עלולה להביא לאסון כבד ואף לפגיעה קשה באיכות הסביבה.

יש להבדיל, כמובן, בין מערכות לגילוי אש ומערכות לכיבוי אש. למרות שבמקומות רבים שלובות מערכות אלו זו בזו, הרי שאין הן בהכרח הולכות ביחד. כפי ששמותיהם השונים של המערכות מעידים, תפקידן של מערכות לגילוי אש הוא לזהות התלקחות אש, בעוד שמטרתן של מערכות לכיבוי אש הוא להשתלט עליה ולכבותה.

ישנם פתרונות שלאחרי פריצת אש במקום כמו ספרינקלרים שהם אמצעי יעיל ביותר לכיבוי אש. הספרינקלרים הם לא אמצעי כיבוי אש ידניים אלא מופעלים באופן אוטומטי על ידי גלאי העשן בשנייה שהם מזהים כי פורצת אש במקום. ישנם כמובן גם מטפים שהשימוש בהם הוא ידני ואפשר להשתמש בהם כמובן רק שנוכחים אנשים במקום. הספרינקלרים מופעלים גם כאשר ישנם אנשים בבניין וגם כאשר אין נוכחות של אנשים בניגוד למטפים.

ניתן להבחין בין מספר שיטות לגילוי אש
גלאי עשן – גלאי עשן בעצם אינם מגלים את האש אלא את נוכחות העשן, תוך פרשנות מילולית, אם תרצו לפתגם: "אין עשן בלי אש". ישנם גלאי עשן המחוברים למערכת גדולה יותר, וכן גלאי עשן עצמאיים המופעלים באמצעות סוללה וניתנים להתקנה פשוטה כמעט בכל מקום.

גלאי חום – גלאי חום נחלקים לגלאים אשר מצביעים על עליית הטמפרטורה ולגלאים אשר מצביעים על קצב עליית הטמפרטורה. גלאי חום מהסוג הראשון מביאים להפעלת אזעקה, כאשר הטמפרטורה באזור החיישן עולה מעבר לטמפרטורה שנקבעה. עם סוג זה נמנים גם גלאי כבל, המורכבים מחומר רגיש לטמפרטורה שמוליכותו החשמלית משתנה בחום גבוה. גלאים מהסוג השני מופעלים כאשר מתרחשת עלייה בטמפרטורה במהירות העולה על הנורמה המוגדרת. כיום, ישנן גם מערכות גילוי אש המשלבות את שני סוגי הגלאים.

גלאי להבה – גלאי להבה הם בעצם גלאי אש אשר מצביעים ישירות על קיומה של להבה. גלאים אלה רגישים לספקטרום הפליטה של הקרינה האלקטרומגנטית הייחודית הנפלטת מן האש. גלאי להבה נחלקים לגלאים המגיבים לתדר I.R ולגלאים המגיבים לתדר U.V..

בבחירת מערכת גילוי אש חשוב להתאים את המערכת למקום בו היא מותקנת. הכרת המערכות השונות אינה מהווה תחליף לייעוץ מקצועי על ידי מומחים. עם זאת, היא תעזור לכם להבין טוב יותר את ההיצע ואולי תעזור לכם בבחירת ספק שירות אמין ומקצועי. בכל מקרה, חשוב לעבוד רק עם חברות מוכרות ובעלות רישיון המתקינות מערכות גילוי וכיבוי אש מאושרות ובעלות תו תקן.

לסיכום
שיטת "יהיה בסדר" הנהוגה במקומות רבים בישראל טובה רק כל עוד הכול בסדר. אסונות רבים יכולים היו להימנע לו רק הייתה מותקנת במקום מערכת גילוי אש איכותית ותקינה. בהקשר זה, חובה לזכור שגם מערכת גילוי אש משוכללת מאין כמוה זקוקה לבדיקות תקופתיות ולתחזוקה מתמדת. הזנחת המערכת עלולה להביא לכך שבשעת הצורך המערכת פשוט לא תתפקד ולא תספק לכם את ההגנה הרצויה.

עודכן ב: 18/12/2012 בשעה 16:21 על ידי gatrimon

קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים