הצג גיליון RSS

gatrimon

הריסת בתים אסבסט

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 03/08/2010 שעה 12:06 (708 צפיות)
אסבסט היה חומר נפוץ בבנייה הישראלית בעשורים הראשונים לקום המדינה. הוא היה נוכח בבתי ספר, בסככות, בגגות בתים, במבנים ציבוריים וחקלאיים, בלולי תרנגולות, במחנות צבאיים ובמעברות – שם כונו המבנים העשויים ממנו "אסבסטונים" (עד היום יש המכנים את העמק הסמוך לירושלים, בו שוכנת בוסתניה, "ואדי אסבסטונים", על שם מבני המעברה שהיו בו). אך בעשורים האחרונים הפכה לפתע המילה "אסבסט" לאיום, סכנה שיש להיפטר ממנה. מדוע?

מהו אסבסט?

אסבסט הוא חומר סיבי טבעי, המצוי בסלעים עשירים במגנזיום. אסבסט נחשב לחומר עמיד מאוד, הן לאש והן למים. בשל תכונותיו אלו נוצל במשך אלפי שנים על ידי בני האדם לשימושים שונים, כבר בתקופות קדומות. גם בעידן המודרני אסבסט המשיך לשמש כחומר גלם פופולרי, בעיקר לבנייה, כשהוא מעורבב עם בטון. אסבסט שימש גם לייצור ביגוד חסין אש, צינורות, נעליים, גירים, קירוי גגות, ברקסים למכוניות, ציפויי קירות שונים ועוד.

אסבסט – מדוע סר חינו?

ברבות השנים, התגלה כי אסבסט ניחן בתכונה מדאיגה: כשאסבסט נשבר לחתיכות, הוא פולט מעין אבק של חלקיקים קטנים, המסוכנים לבריאות האדם. בתחילה נראו השפעותיו השליליות של אבק אסבסט במפעלים שבהם לעובדים היתה חשיפה גבוהה לחומר, וכן לתהליך עיבודו שבו האבק משתחרר. אולם, חלקיקי אבק אסבסט אינם נשארים רק במקום השבירה. בשל גודלם הם נישאים בקלות ברוח, וכך עד מהרה הם מופצים באוויר סביב, ומחלחלים גם למקורות מי השתייה ולאדמות חקלאיות. על כן שימוש באסבסט לבנייה גורם להפצתו של האבק המסוכן בקרב האוכלוסייה סביב, ועקב כך לבעיות אקולוגיות ולסכנה לבריאות הציבור.

לאלו מחלות גורם אסבסט?

אסבסט עלול לגרום לסרטן, בעיקר מסוג מזותליאומה, ולמחלות ריאה שונות. אחת מהן היא אסבסטוזיס. מחלה זו נגרמת כשהגוף מנסה להיפטר מחלקיקי אסבסט שנשאפו והגיעו לריאה, ובתהליך נצלקת הרקמה הריאתית.

עבודות אסבסט – למען בריאות הציבור

בעקבות הגילויים על טיבו הבעייתי של אסבסט, אסרה מדינת ישראל על השימוש בו בבנייה חדשה. אולם, עדיין קיימים מבני אסבסט ותיקים רבים, שעם השנים ספגו בלאי, וככל שהם מתיישנים כך הם מועדים לשחיקה ולפגיעה, המשחררת את חלקיקי האסבסט המסוכנים. אלא שאין זה פשוט להיפטר מאותם מבנים ולפרק את האסבסט, שהלא תהליך הפירוק עצמו עלול לשחרר את החומר המזיק ולזהם את אזור המבנה. על כן נדרשת למשימה חברה מקצועית העוסקת בתחום עבודות אסבסט.

ישנם גם מקרים של בניינים בעלי תקרת אסבסט שמיועדים להריסת מבנים וגם בהם חייבים להשתמש בחברת עבודות אסבסט לפירוק הגג על ידי המומחים שלהם. אי אפשר פשוט להרוס מבנה או בית בדרך הרגילה שפשוט מפרקים את הבניין בשיטת הריסת בתים רגילה בה מפוצצים את הבניין או מפרקים אותו פשוט.

חברת עבודות אסבסט מתמחה בפירוק ובפינוי מבני אסבסט, תוך שמירה מקסימלית על זהירות, בטיחות הציבור וסביבה סטרילית. ביצוע עבודות אסבסט מחייב שימוש בלבוש מגן ומסכות מיוחדות כדי להגן על העוסקים במלאכה מפני שאיפתם של סיבי אסבסט, או חשיפה לאסבסט דרך העור. ביצוע עבודות אסבסט הינו מלאכה מסוכנת אך חשובה, הדורשת ידע וניסיון בתחום. עבודות אסבסט חייבות להיות יעילות ומהירות, כדי לצמצם ככל האפשר את זמן החשיפה לחומר. חלקי אסבסט מפורקים מפונים לאחר ביצוע עבודות אסבסט לאתרים מיוחדים המוקצים עבור אסבסט, כדי להימנע מזיהום נוסף.

עבודות אסבסט הן הכרח למען בריאות הציבור בעתיד, ועליהן להיעשות אך ורק בידי חברות עבודות אסבסט מיומנות ומורשות.

עודכן ב: 18/12/2012 בשעה 15:21 על ידי gatrimon

קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים