הצג גיליון RSS

nesher10

פלילים במלחמה

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 22/12/2010 שעה 08:16 (530 צפיות)
השבוע בכותרות בתחום של משפט פלילי, היה גיוון קל מרציחות של נשים על ידי הבעלים שלהן, והתקשורת התמקדה במשפט הפלילי של חיילי גולני שהשתמשו בנוהל שכן, או לא בדיוק נוהל שכן אלא אילצו על פי כתב האישום ילד פלשתינאי בן תשע ללכת לבדוק תיקים שהיו חשודים כממולכדים במהלך מבצע עופרת יצוקה. ראיינו חברים שלהם לצוות וגם עו"ד פלילי שייצג אחד מהם.
אין ספק שמדובר במקרה קשה, ועל כך גם דיבר עורך הדין הפלילי. מצד אחד יש ילד בן תשע, שלא משנה מה הדעה הפוליטית של כל אדם, אי אפשר להאשים ילד בן תשע על כך שהוא טרוריסט או מעורב במעשי טרור. זה ילד בכיתה ג'.
מצד שני טוען עורך דין פלילי שמגן על החשודים כי אי אפשר להאשים את החיילים שנמצאו באותה עת במצוקה, לחץ, ומלחמה על המעשה שעשו. אני חושבת שניתן היה לשמוע בקולו שהוא מסכים, ואפילו שהם מסכימים שמדובר בהחלטה שגויה, אך לפי העורך דין, נעשתה בתום לב ברגע של חוסר שיקול דעת.
עורך דין צבאי שמעורב גם הוא בתיק הסביר קצת על הנושא של נוהל שכן, שהוצא מחוץ לחוק, אבל עדיין נרמז שעושים בו שימוש בסיטואציות מסוימות, אבל אמר שהמקרה הזה שונה מעט מנוהל שכן כפי שמוכר לצה"ל. בכל מקרה, כל עורך דין צבאי יסכים שגם אם החיילים עשו את השגיאה הזאת, יש לבדוק גם מעליהם, את המפקדים שלהם שנתנו את ההוראה או לא מנעו אותה.
היום הורשעו החיילים, וזה יוצר סערה גדולה, ואני משערת שמעלה דילמות גדולות לגבי התנהגות בזמן מלחמה, והסיטואציות הקשות שהחיילים שלנו עומדים בפניהן בגלל המצב המדיני.
קטגוריות
ללא קטגוריה

תגובותסרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים