הצג גיליון RSS

amita

מהם פטנטים ולמה הם נחוצים

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 16/11/2009 שעה 22:20 (415 צפיות)
קצת אודות פטנטים
לפעמים נדמה כי דווקא בימינו, כאשר כולם רודפים אחר החידוש הבא, לא נותר עוד מקום לפטנטים חדשים. זו הסיבה לכך, שהפטנטים הנכונים יכולים להביא לממציאיהם יוקרה רבה, ואם הם מנהלים את צעדיהם נכונה, גם הרבה מאוד כסף. כעת, בהבלח של יצירתיות, עלה במוחכם רעיון מהפכני, וככל שהוספתם וחשבתם עליו, המשיך זה להתפתח ורקם עור וגידים. כאשר השתכנעתם שמדובר ברעיון מוצלח, ואולי אף רווחי, החלטתם לרשום את ההמצאה כפטנט.

למרות שהרעיון שברשותכם ודאי מוצלח וחדשני ביותר, יש לדעת כי הדרך למיליונים (או לפרס הנובל) הינה ארוכה ולא פשוטה. יהיה עליכם לנהל את צעדיכם בחוכמה, ולמצוא את האיזון שבין שמירה על סודיות, לבין פרסום ההמצאה בקרב האנשים והגופים שיוכלו לעזור לכם בדרככם. על אף החשש מפני גניבת הרעיון, מומלץ לפנות לאיש מקצוע הבקיא בתהליך ומתמחה ברישום פטנטים. אחרי הכול, מהו שכר הטרחה לעומת הסכנה שבאובדן הפטנט?

בקשת רישום פטנט
תהליך בחינת הבקשה נמשך זמן רב (לעתים שנתיים-שלוש), ובמהלך זמן זה, אין למגיש הבקשה כל זכויות משפטיות על המצאתו. למרות הפיתוי הגדול לרוץ ולספר על ההמצאה הגאונית, חשוב לדעת כי ברוב המדינות פרסום ההמצאה או פרטים לגביה, לפני שהוגשה בקשת פטנט, פוגעת בתוקפו. לאחר הגשת הבקשה, תוכלו להציג את ההמצאה ברבים, אך עדיין אין לכם, הלכה למעשה, כל זכויות משפטיות עליה.

רשם הפטנטים מחויב מבחינת החוק לאשר את קבלת הבקשה (להבדיל מאישור ורישום הפטנט) בהקדם האפשרי, תוך ציון פרטי הבקשה ותאריך הגשתה. תאריך הבכורה – התאריך הקובע לצורך בקשת הפטנט הוא התאריך בו מתקבלת הבקשה במשרד הפטנטים. במהלך התקופה בה נבחנת הבקשה, חלה על המבקש (כלומר עליכם או מי מטעמכם) החובה לעדכן את הלשכה בכל שינוי בפרטים שצוינו בבקשה. כמו כן, ניתן לתקן ולשנות פרטים שונים, ואף למשוך את הבקשה לחלוטין. עם זאת, חשוב לדעת כי תיקונים מסוימים עלולים להביא לשינוי תאריך הבכורה לתאריך הגשת התיקונים.

לאחר שרשם הפטנטים החליט לקבל את ההמצאה, ההמצאה נרשמת ביומני הפטנטים לתקופה בת 3 חודשים, במהלכה היא נמצאת "על-תנאי". במשך זמן זה יכולים חברות ואנשים פרטיים להתנגד לבקשה, מסיבות כגון ספק בדבר זכותו של מגיש הבקשה על ההמצאה, ספקות בדבר חוקיות רישום הפטנט ועוד.

פטנטים והזכויות המוקנות לבעליהם
במידה שחלפה תקופת התנאי ללא התנגדות, או שכל התנגדות נדחתה, יוענק לכם הפטנט המיוחל על ידי רשם הפטנטים. חשוב לציין כי הפטנט אינו רשום לנצח. תוקפם של פטנטים עשוי להיות שונה ממדינה למדינה, בהתאם לחוקי הפטנטים בהן. לכן, על בעלי הפטנט לחדש את הרישום מדי פעם בפעם.

כמו כן, יש לתת את הדעת לכך שרישום פטנטים מוגבל למדינה בה הם נרשמים. על מנת למנוע שימוש בפטנט במספר ארצות יש לבצע את התהליך גם במדינה הנידונה. עם זאת, חוקי הפטנטים חלים גם על פריטים המיוצרים בחו"ל ומיובאים. באותה המידה, ייתכן שפטנטים הנמצאים ברשותכם, או כאלה אותם אתם מעוניינים לרכוש, רשומים כבר במדינות אחרות. במקרה זה, לא זאת בלבד שלא תוכלו לרשום את הפטנטים במדינות אלה, אלא שיבצר מכם לפעול במדינות אלו, ללא תשלום למחזיקי הפטנטים.

בהצלחה!
קטגוריות
ללא קטגוריה

תגובותסרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים