הצג גיליון RSS

amita

מה תהיה כשתגדל

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 19/11/2009 שעה 07:17 (422 צפיות)
כשאהיה גדול אהיה
מכירים את זה שכבר כשאתם קטנים, ההורים, הדודות וכל החברים מסביב שואלים: נו, אז מה תהיה כשתהיה גדול? כאילו שילד בן 10 או אפילו נער בן 17 יודע מה יהיה עוד 5 או 10 שנים. אני רציתי להיות מלא דברים - ממנהל משרד תיווך ועד צייר, זואולוג ואפילו אסטרופיזיקאי. מיותר לציין שאף לא אחד מאלה הוגשם בסופו של דבר, כי כשאתה צעיר - גם אם נדמה לך שאתה יודע מה אתה רוצה, זה לא באמת נכון.

האמת היא שישנם אנשים רבים שמגיעים גם לגילאי 30 ו-40 ועדיין אינם יודעים מה הם רוצים מהחיים. לדעתי אין בזה שום בעיה; אנחנו לא חייבים לחיות לפי תוכנית מסודרת מראש. מי שיודע כבר בגיל 10 שהוא יהיה רופא - לבריאות; ומי שלא יודע מה יהיה הלאה עם הקריירה שלו גם בגיל 30 - גם לבריאות. אפשר תמיד להסתדר גם בלי תוכניות-אב - לעבוד, לשכור דירה יד שנייה בתל אביב (ואולי אפילו לקנות דירה חדשה) ולנהל אחלה חיים. כמובן שאם אתם נשואים ויש משפחה בתמונה, נושא העבודה הופך להיות חשוב יותר. כגודל המשרה שאתם מחזיקים, כן גודל המשכורת ואורח החיים שאתם יכולים לנהל.

לדעתי חשוב לא ללחוץ על ילדים ולא לכוון אותם למקצועות מסוימים. לכל ילד יש את הדברים שמושכים אותו יותר או פחות, ובסופו של דבר הוא יחליט מה הוא רוצה לעשות כשיגדל. עדיף לעבוד במשרה דלת-שכר, מאשר ללמוד משהו שאתם שונאים וללכת לעבודה עם פרצוף חמוץ כל בוקר. אין יותר גרוע מזה. אם לילד שלכם יש נטייה לתחומים ההומניים-חברתיים, או לתחומים המתמטיים-מדויקים יותר - עודדו אותו ללכת בכיוונים שבהם הוא טוב. אבל אל תלחצו עליו; אם הוא יבחר מקצוע שהוא שונא רק כיוון שאתם, כהורים, לחצתם עליו, הוא עלול להיות ממורמר בשל כך למשך יתרת חייו הבוגרים.

אני, למשל, עם כל המקצועות שאותם רציתי כשהייתי צעיר, הגעתי בסופו של דבר לתחום שכלל לא חשבתי עליו מעודי. החיים גלגלו אותי לכיוונים שונים ממה שתכננתי, ואני שמח על כך. בסך הכול היום אני מאוד מרוצה ממה שאני עושה ומהעבודה שלי. גם הספקתי ללמוד באוניברסיטה ולעשות תארים בתחומי העניין האישיים שלי - בניגוד לתחום העיסוק המקצועי - ואני שמח על כך. ההורים שלי מעולם לא לחצו עלי לבחור מקצוע, אבל כן לחצו שאלמד כמו שצריך. בסופו של דבר הם ואני קיבלנו את מה שרצינו - הן מבחינת לימודים והן מבחינת תחום עיסוק.

חשוב לאפשר לכל ילד וילדה, נער ונערה להבין לבד מה הם אוהבים - ולעודד אותם לפתח את התחומים הללו. כאשר יגיעו לבגרות, תמיד יוכלו להפוך את התחביב למקצוע. כאשר לומדים את מה שאוהבים ועובדים בתחום שאותו אוהבים, גם נהנים יותר וגם מקבלים סיפוק גדול יותר (בנוסף למשכורת ולאפשרויות הקידום בעבודה - דברים שיגיעו מאליהם כאשר אתם אוהבים את מה שאתם עושים ומצטיינים בכך).

בהצלחה.
קטגוריות
ללא קטגוריה

תגובותסרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים