הצג גיליון RSS

amita

נזיקין- זה נוגע לכולנו

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 11/02/2010 שעה 17:14 (428 צפיות)
דיני נזיקין זה תחום משפטי השייך לקטגוריה של רשלנות רפואית, ומתחלק למעשה לשלושה חלקים עיקריים: נזיקין לגוף, נזיקין לרכוש ונזיקין לשם הטוב. דיני נזיקין הם חלק מהמשפט האזרחי. דיני נזיקין במדינת ישראל הם למעשה ירושה מימי שלטון המנדט הבריטי, אך התווספו להם פרשנויות של בתי משפט בתקופה שלאחר קום מדינת ישראל. עורך דין נזיקין מתייחס לשני דברים עיקריים לפני שהוא מתחיל: האם הנתבע אחראי על הנזק שנגרם לתובע ומה הפיצוי שיש להעניק לנפגע, כאשר בדרך כלל הפיצוי הניתן הוא כספי.

מרבית המקרים המגיעים לבתי משפט לרוב נובעים כתוצאה של תאונות דרכים. במדינת ישראל תאונות הדרכים הם תופעה שכיחה, כאשר מצד אחד בתאונות רבות נגמרות בפציעות חמורות ומוות, ומצד שני יש תאונות שמסתיימות בפגיעות קלות יחסית, אך עדיין מצריכות טיפול רפואי ועל כן גם פיצו בגין נזיקין. כך למשל פגיעת רכב מאחור, שזה סוג התאונה הנפוץ ביותר, גורמת פגיעה משמעותית בגבו של הנהג והנוסעים. כל רכב בישראל מחויב להיות מכוסה בביטוח חובה, שזהו ביטוח המכסה נזקי גוף. ביטוח מקיף אינו מחויב על פי חוק והוא מכסה נזקי רכוש. הרבה פעמים יש אי הסכמה בין הנהגים לגבי אחריות על התאונה וזה יכול להוביל לבעיות בהסדרת הטיפול הרפואי או פיצוי על נזקי רכוש. אם אתם מרגישים שלא גרמתם לתאונה, אך הנהג השני מלביש אותה עליכם, תפנו לעורך דין נזיקין והוא יוכל לעזור לכם לפתור את הבעיה.

נזיקין לרכוש זה למעשה כל פגיעה ברכוש ששיך לאדם אחד על ידי אדם אחר. אולי הדוגמא הבולטת ביותר היא במקרים של תאונת דרכים, משום שאילו מקרים שכיחים בארץ, אבל אילו לא המקרים היחידים. כך למשל אם לשכנים יש נזילה בצנרת, ובגלל זה התקרה שלנו נרטבה, זה יכול להיות מקרה בדיני נזיקין כי השכנים הם האחראים על תיקון הדירה.

מקרים חמורים יותר של נזיקין זה פגיעה בגוף. מסגרת זו היא למעשה מסגרת רחבה מאוד הכוללת בתוכה תאונות עבודה שנגמרות בפגיעה גופנית או כל פגיעה גופנית אחרת. רבים מהאנשים שנפגעים מפעולות אלימות במיוחד תובעים את התוקפים שלהם בדיני נזיקין כדי לפחות לקבל פיצוי כספי על הנזק הגופני והנפשי שספגו בשל אותה תקיפה.

הקורבן עצמו הוא לא תמיד התובע, לפעמים אינו יכול לתבוע כי הוא נשאר במצב צמח או שהוא נפטר. במקרים הללו המשפחות יכולות להגיש תביעת נזיקין בשם הקורבן. מדי פעם אנחנו שומעים בחדשות על הורים שילדיהם נהרגו שתובעים את הרוצח, את הנהג הדורס, את החברה בה עבד וכדומה. בכל המקרים הללו לא כדאי להגיע למשפט ללא עורך דין המתמחה בדיני נזיקין. ככל שמשרד עורכי הדין ששכרנו יהיה מיומן ומקצועי יותר בתחום הנזיקין, כן יש יותר סיכוי לא רק לנצח בתיק אלא גם לקבל סכום פיצוי גדול יותר.

מקרה נוסף השייך לתחום הזה של נזיקין זה פגיעה בשם הטוב של האדם. כך למשל נשים חסרות מוסר ואחריות מתלוננות על גברים שאנסו אותם. למשל, קרה מקרה לפני הרבה שנים ששתי תלמידות התלוננו על המורה לאנגלית שהוא אנס אותן. מיותר לציין שהמקרה טופל בחומרה רבה במיוחד, המורה פוטר ואיבד את משפחתו. המשפט נגדו התנהל שנים רבבות ובסוף התברר שהוא חף מפשע והתלמידות רצו להתנקם על ציון לא טוב שקיבלו באנגלית. מקרה כזה הוא מקרה קלאסי שבו האדם לא רק צריך אלא גם חייב להגן על שמו הטוב, וכדי שהמלחמה הזו תהיה אפקטיבית יותר, כדאי לעשות זאת בעזרת עורך דין נזיקין.
קטגוריות
ללא קטגוריה

תגובותסרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים