הצג גיליון RSS

michadpz2

מערכות כיבוי אש

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 30/05/2010 שעה 18:26 (464 צפיות)
מקובל לחשוב שאם פורצת שריפה יש להשאיר את מלאכת כיבוי האש אך ורק לצוות כיבוי אש מקצועי. ואכן בכל מקרה של שריפה תמיד חייבים להזמין צוות כיבוי אש. אולם עד שמכבי האש יגיעו השריפה עלולה להתפשט ולגרום לנזק רב לרכוש ואפילו לאנשים. בנוסף, לא כל שריפה פורצת כאשר יש מישהו בקרבת מקום שמבחין בה ומזעיק צוות כיבוי אש. במקרים כאלו, עד שמישהו יבחין בכך שפרצה שריפה ויזמין את צוות כיבוי האש עלול לעבור זמן רב שיגרום לנזק רב לרכוש ולנפש. לכן כדאי להתקין אמצעי כיבוי אש בכל בית פרטי, משרד, מפעל או בית עסק.
אמצעי כיבוי אש נועדו להעניק מענה ראשוני לשריפה עד שמגיע צוות כיבוי אש מקצועי. אחד האמצעים הפופולאריים לכיבוי אש הוא ספרינקלרים. ספרינקלרים הם אמצעי לכיבוי אש המותקן בתקרות של בתים פרטיים, מבני תעשייה, משרדים ובתי עסק. ספרינקלרים מחוברים לצינורות המים של כל מבנה, ובמצב של שריפה הם מתיזים מים כדי לדכא את התפשטות האש.
ספרינקלרים פועלים על פי עקרון פשוט: בצינורותיהם של הספרינקלרים יש לחץ מים תמידי. כל עוד לא פורצת שריפה המים נשארים בצינורות, מכיוון שבקצה שלהם נמצא שסתום העשוי מזכוכית, שמונע את נזילתם. בשסתום נמצא נוזל מיוחד שמתחמם כאשר הטמפרטורות עולות בעת שריפה. כאשר הנוזל מתחמם הוא שובר את הזכוכית שבשסתום הספרינקלרים, והספרינקלרים מופעלים ומתיזים מים.
במידה ופורצת שריפה הספרינקלרים מעניקים מענה מיידי לטיפול בשריפה עד להגעת צוותי כיבוי אש. כידוע, במקרה של שריפה כל שנייה חשובה. גם אם צוותי כיבוי אש יגיעו תוך דקות ספורות, גם בזמן הקצר הזה האש יכולה להתפשט במהירות, ללכוד אנשים בתוך המבנה ולגרום נזק כבד יותר לרכוש. הספרינקלרים, שמופעלים מיד עם תחילת השריפה, מסייעים לדיכוי השריפה ומונעים את התפשטותה.
רבים מכם בוודאי שואלים את עצמכם: "מדוע להתקין דווקא ספרינקלרים כאמצעי כיבוי אש? הרי חלק גדול מנזקי שריפות נגרם כתוצאה מכמויות המים האדירות שנשפכות על המבנה הבוער?". אכן, בעת כיבוי אש גם מים גורמים לנזקים כבדים לרכוש בנוסף לנזקי השריפה. אולם כמות המים המותזת דרך הספרינקלרים קטנה באופן משמעותי מהמים שמותזים דרך הזרנוקים של צוותי כיבוי אש. כך שבסיכומו של עניין, המים של הספרינקלרים יגרמו לכם פחות נזק לרכוש במקרה של שריפה.
חשוב לציין שגם אם מתקינים ספרינקלרים, הספרינקלרים הם אף פעם לא תחליף לקריאה לצוות כיבוי אש בשעת שריפה. גם אם נדמה לכם שהספרינקלרים השתלטו את האש וכיבוי אותה, אל תוותרו על הקריאה לצוות כיבוי אש מקצועי שיוודא שהאש אכן כובתה לחלוטין.
לסיכום, התקנת אמצעי כיבוי אש היא חלק בלתי נפרד מהקפדה על כללי בטיחות אש בכל מבנה ציבורי, תעשייתי, בית פרטי או בית עסק. ספרינקלרים הם אמצעי כיבוי אש פופולאריים ויעילים בכל מבנה, ומעניקים מענה ראשוני לדיכוי האש או מניעת התפשטותה.

עודכן ב: 18/12/2012 בשעה 11:53 על ידי michadpz2

קטגוריות
ללא קטגוריה

תגובותסרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים