הצג גיליון RSS

michadpz2

הריסת מבנים?

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 22/06/2010 שעה 12:26 (529 צפיות)
לאור העובדה שמדינת ישראל יושבת בלב ליבו של השבר הסורי-אפריקאי, מומחים ומדענים שונים הגיעו למסקנה הזהה שרעידת אדמה גדולה בישראל היא רק עניין של זמן. יחד עימם מהנדסי בניין רבים מתריעים כי ישנם מבנים רבים בארץ שלא יעמדו בפני רעידת אדמה גדולה ופשוט יקרסו. לכל אותם מבנים נדרש לבצע חיזוק מבנים כדי למנוע אסון גדול ורב נפגעים.
אולם המראות והתמונות של רעידות אדמה הרסניות ברחבי העולם והפחד מפני מקרים של הריסת מבנים והריסת בתים כתוצאה מאסון טבע, אין בהם די כדי לשכנע בעלי מבנים רעועים לבצע חיזוק מבנים. לכן כדי לעודד דיירים ובעלים של בניינים רעועים, הניצבים בפני סכנת קריסה, לבצע חיזוק מבנים אישרה מדינת ישראל בשנת 2005 את תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תוכנית זו ידועה גם בשם תמ"א 38.
חיזוק מבנים על-פי תמ"א 38 מתייחס לבניינים שנבנו לפני שנת 1980, שאינם עומדים בתקנים הנוכחיים של בנייה עמידה בפני רעידות אדמה. עיקרה של תמ"א 38 הוא מתן הקלות בבנייה ותמריצים כלכליים ליזמים ולדייר בניינים אשר יבצעו חיזוק מבנים. היזמים נהנים מהיתרי בנייה, מהקלות ומתמריצים כלכליים אשר יהפכו את חיזוק המבנים לפעולה כלכלית משתלמת עבורם. הם מקבלים היתר לבנות עוד דירות על גג הבניין או בקומת הקרקע, ומרוויחים ממכירתן. ודיירי הבניין, בתמורה להסכמתם לבניית דירות נוספות, נהנים מחיזוק הבניין שלהם מפני רעידות אדמה, כמו גם משיפוץ מבנים כללי ותוספות לבניין אשר משביחות את הנכס ומביאות לעלייה בערכה של כל דירה קיימת. הדיירים אינם נאלצים לשלם מכספם את חיזוק המבנים, אך הם גם לא ייהנו מהרווחים שממכירת הדירות החדשות.
במסגרת הליך חיזוק מבנים, היזמים מבצעים מספר שיפורים ותיקונים בבניין שנועדו לשפר את עמידותו וחוסנו בפני רעידות אדמה: חיזוק ועיבוי עמודי הבניין, יצירת קורות מקשרות בין עמודים ועוד. ההחלטה על אופן ביצוע חיזוק מבנים מתקבלת בהתאם למבנה הקונסטרוקציות של כל מבנה. כך למשל ניתן לבצע חיזוק מבנים באמצעות מסגרות פלדה, באמצעות מסגרות בטון וקירות הקשחה. ניתן לבצע חיזוק מבנים תוך הוספת ממ"ד לכל דירה, חיזוק מבנים תוך הרחבת הדירות הקיימות, או חיזוק מבנים תוך הוספת קומה לבניין.
במקרים רבים הרווח של היזם ממכירת יחידות הדיור הנוספות שהקים עשוי להיות גבוה בהרבה מעלות הביצוע של חיזוק מבנים. לכן כאשר מבצעים חיזוק מבנים, כל בניין יכול לנהל משא ומתן פתוח עם היזם לחיזוק מבנים, ולקבל הטבות נוספות לאלו המחייבות במסגרת תמ"א 38. כך למשל במסגרת חיזוק המבנים ניתן לבצע גם שיפוץ מבנים והיזם יכול לשפץ את לובי הבניין וחדרי המדרגות, להוסיף או להחליף מעלית, לשפץ את חזות הבניין או אפילו את פנים הדירות. כמו כן ניתן גם להסכים על חלוקת ההפרש מהרווחים בין דיירי הבניין.
תמ"א 38 לחיזוק מבנים כבר מיושמת בבניינים רבים בערים אשדוד, בת ים, הרצליה, ירושלים, ראשון לציון, רמת גן, רעננה ותל אביב. חיזוק מבנים אורך חודשים ארוכים וכרוך בפגיעה זמנית באיכות החיים של דיירי הבניין ובחזות השכונה. אולם אין ספק שלחיזוק מבנים יש יתרונות רבים, כשהעיקרי שבהם הוא הצלת חיים ומניעת אסון בשעת רעידת אדמה.

עודכן ב: 18/12/2012 בשעה 08:12 על ידי michadpz2

קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים