+ הגב לאשכול
תוצאות 1 עד 7 מתוך 7

אשכול: גולני - כול מה שרציתם לדעת!

מנהל קטגוריה בדימוס הסמל האישי של MeShoGaA
    תודות
    שם פרטי
    Aviv

כאן תמצאו כול מה שקשור לגולני כולל פירוט על כל גדוד, קרבות ומבצעים של גולני, צלשי"ם, הנצחה לחילים שמתו ואיך להיתגייס לכל גדוד!!
    לירן אם אתה בא בעצבים בבקשה אל תכנס פשוט אין לי כוח לריב איתך והדברים שפורסמו כאן עוד לא פורסמו בפורום!!! הם חדשים ביותר! תודה רבה לאתר חטיבת גולני!!!!
    ================================================== ============

מורשת החטיבה

חטיבת גולני - ימים ראשונים
    הקמת החטיבה - חורף תש"ח

ב-22 בפברואר 1948 הוקמה חטיבת גולני. עד מועד זה היתה במרחב הצפון מסגרת חטיבתית אחת "לבנוני" ומיום זה ואילך שתי חטיבות: חטיבה מס' 1 - חטיבת גולני, במזרח, אל מול גולן, וחטיבה מס' 2 - חטיבת כרמלי, במערב, בהרי הכרמל, חיפה, עמק זבולון והגליל המערבי.
    כאשר הגיעו בשבוע האחרון של חודש פברואר 1948 משה מן (מונטג) איש מרחביה, ונחום גולן (שפיגל) איש כפר-סאלד, למושבה יבניאל בלב הגליל התחתון כדי להקים את מטה החטיבה, כלל מרחב החטיבה ארבע נפות:
    נפת תל-חי בגליל העליון המזרחי,
    נפת כנרת בגליל התחתון ובעמק הירדן,
    נפת גלבוע בעמק חרוד ובעמק בית-שאן,
    ונפת יזרעאל בעמק יזרעאל המערבי ובהרי אפרים.
    על בסיס אזורי בתוך ארבע הנפות הלכו והתגבשו ארבעת גדודי חיל-השדה (החי"ש) של חטיבת גולני בראשית דרכה: גדוד "אלון" בנפת תל-חי, גדוד "ברק" בנפת כנרת, גדוד "גדעון" בנפת גלבוע, גדוד "דרור" בנפת יזרעאל.

הנוף האנושי של החטיבה
    הנוף האנושי של חטיבת גולני במלחמת העצמאות היה מגוון ורב-פנים.
    הוא מאפיין את "דור תש"ח" בארץ-ישראל של אותם הימים. מייסדי החטיבה, ראשוני לוחמיה ומפקדיה, היו אנשי ההתיישבות, עובדי-אדמה מן המושבה, המושב והקיבוץ של מרחבי הגליל והעמקים, ובתוכם שומרי מסורת לא מעטים. אליהם נוספו במרוצת חודשי לחימה ארוכים בני עיר רבים ואף עולים חדשים אנשי גח"ל ומח"ל. ראוי לציין, כי בימי תש"ח היו בחטיבת גולני בחורות רבות, אשר שירתו בכל היחידות בתפקידים שונים, ורבות מהן פעלו כקשריות או חובשות קרביות.
    כבר במלחמת העצמאות היתה חטיבת גולני כור היתוך לילידי הארץ ולבני העליות השונות.
    בסיכום המבוא שכתב נחום גולן לספר "אילן ושלח" נאמר: "...צמחנו בנוף הגלילי ובמישורי העמקים, ובמרחבי הנגב הרחבנו אופקים - התבגרנו.
    ההתיישבות בעמקים ובגליל היא שנתנה לחטיבה את צביונה וחותמה המיוחד, וממנה ספנה את ערכיה, כי על כן היתה החטיבה כפרית ונאמנה לערכים שינקה בגושי התיישבות אלו. ציינו אותה תכונותיו של עובד-האדמה ויושב-הכפר: עקשנות, צמידות למשימה, שורשיות ושקט...".
    הקמת החטיבה - חורף תש"ח

ב-22 בפברואר 1948 הוקמה חטיבת גולני. עד מועד זה היתה במרחב הצפון מסגרת חטיבתית אחת "לבנוני" ומיום זה ואילך שתי חטיבות: חטיבה מס' 1 - חטיבת גולני, במזרח, אל מול גולן, וחטיבה מס' 2 - חטיבת כרמלי, במערב, בהרי הכרמל, חיפה, עמק זבולון והגליל המערבי.
    כאשר הגיעו בשבוע האחרון של חודש פברואר 1948 משה מן (מונטג) איש מרחביה, ונחום גולן (שפיגל) איש כפר-סאלד, למושבה יבניאל בלב הגליל התחתון כדי להקים את מטה החטיבה, כלל מרחב החטיבה ארבע נפות:
    נפת תל-חי בגליל העליון המזרחי,
    נפת כנרת בגליל התחתון ובעמק הירדן,
    נפת גלבוע בעמק חרוד ובעמק בית-שאן,
    ונפת יזרעאל בעמק יזרעאל המערבי ובהרי אפרים.
    על בסיס אזורי בתוך ארבע הנפות הלכו והתגבשו ארבעת גדודי חיל-השדה (החי"ש) של חטיבת גולני בראשית דרכה: גדוד "אלון" בנפת תל-חי, גדוד "ברק" בנפת כנרת, גדוד "גדעון" בנפת גלבוע, גדוד "דרור" בנפת יזרעאל.

הנוף האנושי של החטיבה
    הנוף האנושי של חטיבת גולני במלחמת העצמאות היה מגוון ורב-פנים.
    הוא מאפיין את "דור תש"ח" בארץ-ישראל של אותם הימים. מייסדי החטיבה, ראשוני לוחמיה ומפקדיה, היו אנשי ההתיישבות, עובדי-אדמה מן המושבה, המושב והקיבוץ של מרחבי הגליל והעמקים, ובתוכם שומרי מסורת לא מעטים. אליהם נוספו במרוצת חודשי לחימה ארוכים בני עיר רבים ואף עולים חדשים אנשי גח"ל ומח"ל. ראוי לציין, כי בימי תש"ח היו בחטיבת גולני בחורות רבות, אשר שירתו בכל היחידות בתפקידים שונים, ורבות מהן פעלו כקשריות או חובשות קרביות.
    כבר במלחמת העצמאות היתה חטיבת גולני כור היתוך לילידי הארץ ולבני העליות השונות.
    בסיכום המבוא שכתב נחום גולן לספר "אילן ושלח" נאמר: "...צמחנו בנוף הגלילי ובמישורי העמקים, ובמרחבי הנגב הרחבנו אופקים - התבגרנו.
    ההתיישבות בעמקים ובגליל היא שנתנה לחטיבה את צביונה וחותמה המיוחד, וממנה ספנה את ערכיה, כי על כן היתה החטיבה כפרית ונאמנה לערכים שינקה בגושי התיישבות אלו. ציינו אותה תכונותיו של עובד-האדמה ויושב-הכפר: עקשנות, צמידות למשימה, שורשיות ושקט...".

מפקדי נהחטיבה בכל הזמנים:
    מן משה 1948, גולן (שפיגל) נחום 1948-1950, לנר דן 1950, יפה אברהם 1950-1951, עמית(סלוצקי) מאיר 1951-1952, שמחוני אסף 1952-1954, שדמי יששכר (ישכה) 1954-1955, בן דוד חיים (חב"ד) 1955-1956, ג'יבלי בנימין 1956-1957, דורון אהרון (ארווין) 1957-1958, פלד (רייספלד) אלעד 1958-1960, יריב (רבינוביץ) אהרון 1960-1961, גור מרדכי 1961-1963, בר-רצון אורי 1963-1965, אלטון שלמה 1965-1966, אפרת (הופרט) יונה 1966-1968, אדם יקותיאל 1968-1970, גולן יהודה 1970-1972, דרורי אמיר 1972-1974, שמחוני אורי 1974-1975, בנימיני חיים 1975-1976, שגיא (איזנברג) אורי 1976-1977, ראובני אמיר 1977-1978, כץ דוד 1978-1980, בירן אילן 1980-1981, לביא ארוין 1981-1982, עמנואל הרט 1982-1984, פולג (פרקש) צבי 1984-1986, גבי אופיר 1986-1987, אשכנזי גבי 1987-1988, שפיגל ברוך 1988-1990, צין משה 1990-1991, נוה יאיר 1991-1993, קפלן (קפלינסקי) משה 1993-1995, גרשטיין ארז 1995-1997, איזנקוט גדי 1997-1999, זכאי שמואל 1999-2001, משה (צ'יקו) תמיר 2001-2003, צוקרמן ארז 2003-2005, ידעי תמיר מ-2005.

הימנון החטיבה

גולני שלי
    היא טורי אנשים
    גולני שלי
    היא שמות ופנים
    מקומות וזמנים
    וקולות משונים
    השבים ועולים למולי.

גולני שלי
    היא מלחמת שחרור
    גולני שלי
    היא אותו הסיפור
    של מצליח יעל
    של כול עם ישראל
    השבים ועולים למולי.

גולני, גולני שלי, גולני שלי
    גולני, גולני שלי, גולני שלי.

גולני שלי היא
    מלחמת קדש
    גולני שלי היא
    רפיח ואש
    ובששת ימים
    אל תל פחר נעים
    אל התל הניצב ממולי.

גולני שלי היא
    גם יום כיפורים
    היא מוצה החרמון
    בפיסגת ההרים
    רובאים שירו
    ורעים שנהותרו
    בצידי הדרכים למולי.

גולני שלי
    אהדה וסיפור
    גולני שלי
    ללא אות ואיטור
    של אתמול שעבר
    ולתקוות יום שנותר
    השבות ועולות למולי.

אתר ההנצחה ומוזיאון גולני

שעות פתיחה:

א'-ה': 9:00-16:00
    ו' וערבי חג: 9:00-13:00

טלפון - 04-6767215
    פקס 04-6767219

בתי ספר, מתנסים ותנועות נוער
    במהלך הדרכה של כשעה מועברת מורשת חטיבת גולני, אשר לקחה חלק בכל מלחמות ישראל, ממלחמת העצמאות ב-1948 עד ימינו

ההדרכה כוללת:
    - סיפורי גבורה של לוחמים
    - הליכה בשטח טבעי הממחיש את רוב אזורי הלחימה של החטיבה
    - סרטים אותנטיים, בשפות: עברית, אנגלית ורוסית, המותאמים לקבוצה.
    - תצוגת נשקים אשר בשימוש החי"ר מקום המדינה ועד היום
    - באולם היזכור מונצחים חללי גולני באמצעות אוגדן אישי וגלעד ממוחשב

הסיור מחבר את המבקרים בצורה חוויתית אל אותם הערכים שבמשך דורות הועברו על ידי לוחמים בצה"ל ומקרב את המבקרים אל הוויה הארץ ישראלית.

- לקבוצות קיימת אפשרות לקבל הדרכה באנגלית וסרט ברוסית.
    - לגילאים הצעירים ישנה אפשרות להפעלה מיוחדת במרחבי האתר.
    זמן ההפעלה הוא כשעה וחצי.

- עלות כרטיס לילד עד גיל 18 הינה 8 ₪.
    - מורים ומלווים חינם.
    - הנחה לקבוצות.

מחירי כניסה:
    ילד\גימלאי............10 ש"ח
    מבוגר.................12 ש"ח
    חייל.....................4 ש"ח
    שוטר (במדים).......5 ש"ח

למשפחות שכולות של חטיבת גולני הכניסה חינם
    לחיילים סדירים המשרתים בחטיבת גולני הכניסה חינם (במדים בלבד)
    טלפון - 04-6767215
    פקס 04-6767219

golani48@barak.net.il

משפחות וחברים
    אתר הנצחה ומוזיאון גולני ממוקם בצומת גולני, צומת מרכזית בצפון הארץ.
    האתר הוקם ב 1982 על ידי המועצה האזורית גליל תחתון, משרד הביטחון ועמותת ידידי גולני.
    האתר משתרע על שטח מיוער של כ 60 דונם ובו תצוגות, מבנים, דגמים, מופע אור קולי (בשפות עברית,אנגלית ורוסית) ואולם היזכור, אשר מנציח את כל חללי חטיבת גולני.
    לנוחיותכם באתר קיימת חנות מזכרות, דרכי גישה לנכים ובצמוד לאתר קיימת תחנת מידע למטיילים בצפון, מסעדה וחורשת פיקניקים ביער לביא.
    הסיור מחבר את המבקרים בצורה חוויתית אל אותם הערכים שבמשך דורות הועברו על ידי לוחמים בצה"ל ומקרב את המבקרים אל הוויה הארץ ישראלית.

קבוצות מאורגנות
    אתר הנצחה ומוזיאון גולני ממוקם בצומת גולני, צומת מרכזית בצפון הארץ.
    האתר הוקם ב 1982 על ידי המועצה האזורית גליל תחתון, משרד הביטחון ועמותת ידידי גולני.
    האתר משתרע על שטח מיוער של כ 60 דונם ובו תצוגות, מבנים, דגמים, מופע אור קולי (בשפות עברית,אנגלית ורוסית) ואולם היזכור, אשר מנציח את כל חללי חטיבת גולני.

· לקבוצות קיימת אפשרות לקבל הדרכה באנגלית וסרט ברוסית.

דבר יו"ר את ההנצחה והמוזיאון:
    למפקדי חטיבת גולני, לוחמיה ובוגריה בעבר ובהווה.

חטיבת גולני בת 58 שנים כהולדת מדינת ישראל, משרישה את שורשיה בגליל התחתון, עמק הירדן, הגליל המזרחי, בדרום-במבצעי "אסף", "חורב" ו"עובדה", במבצע קדש על מוצבי רפיח, במלחמת ששת הימים ברמת הגולן על יעדיה הידועים (תל-עזזיאת, תל פאחר, הבניאס, בואכה קונטרה, ביום הכיפורים על בלימת הצבא הסורי, כיבוש המובלעת ושחרור החרמון, במלחמת של"ג על הדיפת כוחות אש"ף אל מחוץ ללבנון וכן מאות פעולות תגמול על שמירה והגנת מדינת ישראל.
    במלחמות ישראל איבדנו, לצערנו, חללים ופצועים שלא נשכחם לעד. אתר ההנצחה של חטיבת גולני הוקם בשנת 1982 בעזרתם של עמותת ידידי גולני, מועצה אזורית גליל תחתון, משרד הביטחון- האגף להנצחת החייל, מפקד החטיבה לשעבר –נחום גולן, ראש המועצה האזורית גליל תחתון לשעבר מר בני גורפינקל, חטיבת גולני והארכיטקט יוסף אסא.

- הנצחת חללי חטיבת גולני ע"י אוגדן זיכרון אישי לכל חלל וגלעד ממוחשב הנותן מענה לכל משפחה ולכל מבקר
    - העברת מורשת חטיבת גולני מ- 1948 ועד היום המועברת ע"י מדריכים ומדריכות באולמות התצוגה וחיזיון אורקולי.

האתר מתוחזק ומתופעל ע"י משרד הביטחון, מועצה אזורית גליל תחתון שבראשה עומד מר מוטי דותן.

אני מזמין כל אחד ואחת לבקר באתר ההנצחה ובמוזיאון גולני כדי ללמוד ולהכיר את מורשתה של החטיבה השזורה במורשתה של מדינת ישראל.

מצפה לראותכם,
    אל"מ (מיל') יום טוב חזן
    מנהל אתר ההנצחה ומוזיאון גולני.

הרכבת החטיבה
    חטיבת גולני מורכבת ממספר יחידות אשר לכל אחת מהן אופי ויעוד מבצעי שונה. לכל אחת מהיחידות גאוות יחידה גדולה ולוחמיהן רואים בהשתייכות אליהן זכות גדולה. חטיבת גולני הוקמה ב 22 בפברואר 1948, כחטיבה הראשונה בצה"ל וכונתה חטיבה מס' 1. לחטיבה הוקמו ארבעה גדודים אשר היו אחראים כל אחד על גזרה ונקראו עפ"י סדר הא' ב' : "אלון", "ברק", "גדעון" ו "דרור". מספרו של כל גדוד ניתן לו עפ"י מספר החטיבה ומיקומו בין הגדודים (11, 12, 13 ו 14 בהתאמה). לאורך השנים חלו שינויים רבים במבנה צה"ל וכתוצאה מכך במבנה החטיבה, ובסופם בשנת 1956, טרום "מבצע קדש", הפכה חטיבת גבעתי (חטיבה מס' 5) לחטיבת מילואים, והגדוד הראשון שלה (גדוד 51 - גדוד "הבוקעים הראשון") עבר לחטיבת גולני. מאז ועד היום נשארה החטיבה במבנה זה.

הגדודים

הלוחמים בגדודים של החטיבה עוברים מסלול בין 10 חודשים בו מוקנים להם היסודות ההכרחיים לתפקודם בשדה הקרב. ההכשרה הינה מגוונת ובסופה מצטרף החייל כלוחם מן השורה לפלוגת לוחמים ותיקה אשר המקצועיות, המסורת ורוח הלחימה הן נר לרגליה בעשייה היומיומית. לוחמי הגדודים מצטיינים וידועים ברוח הלחימה הגבוהה שלהם ובדבקותם במשימה בכל מצב ויהיה הוא הקשה ביותר.

השירות בגדוד מאופיין בעשייה מבצעית ענפה בצד שמירה על הכשירות למלחמה, וגאת ע"י שילוב של פרקי תעסוקה מבצעית ואימון כל מספר חודשים. מיקומם של הגדודים אינו קבוע ואחד ממאפיינהם הבולטים הוא יכולתם להסתגל במהירות לתנאי מחיה ופעילות שונים ומגוונים בכל הגזרות המבצעיות ושטחי האימון.

בשנתיים האחרונות מהווים שלושת הגדודים של החטיבה כח מרכזי בלחימה בשטחים במסגרת "אינתיפאדת אל אקצה", מבצע "חומת מגן", מבצע "דרך נחושה" ופעילות הביטחון השוטף. בתקופה זו לחמו הגדודים בכל רחבי הגדה המערבית (חברון, רמאללה, שכם, טול כרם, ג'נין ובכפרים השונים) והגיעו להישגים מבצעיים מרשימים. גם בימים אלו מוצבים הגדודים בגזרות הלחימה בשטחים ובקווי המגע בצפון וממשיכים בעשייה המבצעית.

גדודים ויחידות

גדוד 12 - ברק [img]http://www.golani.co.il/VF/ib_items/51/pic11.jpg' border='0' alt='תמונה מצורפת'>
    גדוד 12 הוקם ביחד עם החטיבה כולה. תרומתו במלחמת העצמאות, במסגרת תוכנית ד´ לוחמי גדוד ברק השתלטו על עמק הירדן (צמח, קיבוץ גשר) וכן סג´רה ומורדות הר התבור.

בשבוע הראשון לאחר הכרזת המדינה ניהלה החטיבה ועימה גדוד 12 את הקרבות הקשים ביותר שידעה החטיבה מעודה כנגד האוייב הסורי. לוחמי הגדוד ניהלו קרבות קשים לבלימת צבא קאוג´י. זו הייתה מערכה קשה ומלאת אבדות. בלילה בין ה-9 ל-10 1948 כבשו כוחות ברק את כפר סבת (שדה אילו כיום) אך נאלצו לנטוש אותה בשל התקפות קשות של צבא ההצלה של קאוג´י. במבצע "קדש" נטלו גדוד 12 חלק במבצע "הר געש"- פעולת תגמול גדולה כנגד המצרים באזור הסבחה וואדי סירן בנובמבר 1955. במבצע זה כבשו גם את וואדי סירן. הגדוד כבש גם את מוצב 29 במהלך כיבוש צומת רפיח ונשלח לכיבוש מוצב 27 שנכבש ללא קרב. במבצע זה איבד הגדוד 3 חיילים ונפצעו 48 חיילים.

במלחמת ששת הימים השתתף גדוד ברק באחד הקרבות הידועים ביותר- כיבוש תל פאחר. הקרב לא התנהל כמתוכנן ומפקדי הכוח נאלצו לשנות את תוכנית הקרב. כיבוש תל פאחר היה קרב קשה ועקוב מדם שבמהלכו נהרגו ונפגעו כמעט כל קודקודי הכוח הלוחם. הקרב הוכרע בסופו של דבר בזכות אומץ ליבם והדבקות במשימה של מפקדי המשנה- סמלים, מכ"ים ולוחמים פשוטים- שניים מהם הם טוראי דוד שירזי וטוראי אפריים יצחקין אשר קיבלו צל"ש מהרמטכ"ל על אומץ ליבם במערכה על תל פאחר.

בתקופת מלחמת לבנון חיילי גולני וכן גדוד 12 השתתפו בתהליך הפינוי של צה"ל מדרום לבנון.

בליל ה-8 בדצמבר 1988 השתתף גדוד ברק במבצע כחול וחום. היה זה מבצע משולב בעומק שטח לבנון שבו נטלו חלק כוח של גדוד 12 שבראשם המג"ד אמיר מי-טל וכוח של שייטת 13. מטרת המבצע הייתה חיסול בסיסי מחבלים בעומק דרום לבנון.

כוחו של אמיר מי- טל מגדוד 12 נתקל במחבלים, אמיר נפצע תחילה ומאוחר יותר נפטר מפצעיו. נפילתו של אמיר גרמה לניתוק קשר בין הכוחות ובסיום המבצע היה צורך בחילוץ כוח שנשאר בשטח וסופו של דבר הגיע בבטחה לשטח ישראל.

מאז ועד היום עוסק הגדוד בפעילות שוטפת (למעט אימונים), ביהודה ושומרון, אזור חבל עזה ובהגנה על יישובי הצפון.

<center>"ברוק ברק ותפיצם שלח חציך ותהמם"</center>

הרכב הגדוד:
    גדוד 12 נקרא ע"ש המצביא התנ"כי ברק ומספרו נקבע מהיותו בזמן הקמת החטיבה הגדוד השני בחטיבה 1. ציור הברק מופיע בסמלו של הגדוד.

הגדוד התפרסם בלחימה בעין-גב, בגשר, סג&#39;רה ומתחם צמח במלחמת העצמאות, כיבוש תל פאחר במלחמת ששת הימים, מבצע ליטאני לפגיעה במחבלים בלבנון (1978), מבצע "כחולחום" לפשיטה על מפקד ג&#39;יבריל בשנת 1988 ועוד . . .

הגדוד נטל חלק בשנה קאחרונה במבצע "חומת מגן" ומבצע "דרך נחושה", במהלכם השתתף בקרב הפריצה למוקטעה ברמאללה.

גדוד 13 - גדעון [img]http://www.golani.co.il/VF/ib_items/51/pic11.jpg' border='0' alt='תמונה מצורפת'>
    מקור שמו של גדוד 13 הוא המצביא- שופט גדול גדעון. לגדעון הייתה מטרה ברורה הוא היה מחושב, מהוגן וידע לנצל יתרונות וחסרונות. כך גם גדוד גדעון של צבא מדינת ישראל של ימינו.

הגדוד הוקם עם החטיבה בפברואר 1948. במלחמת העצמאות פעלו לוחמי הגדוד במסגרת תוכנית ד´ של ההגנה. גדוד גדעון היה צריך להשתלט על כוכב הירדן בניסיון לחסום את נחל תבור. במסגרת התרומה במלחמה השתתף הגדוד בכמה מבצעים שביניהם מבצע "ארז" שכלל גם את כיבוש פסגת הגלבוע. באותו מבצע, בשל התקפות כבדות של הצבא העירקי, נסוג הגדוד ולוחמיו יצרו קו הגנה חדש ברכס גבעות ג´נין.

מבצע "אסף", המבצע הראשון שהתרחש בנגב, שבמהלכו השתלטו לוחמי הגדוד, בשיתוף גדוד הפשיטה הממוכן (גדוד 89) על המוצבים שייח נוראן וחירבת אל מעיין. למרות התקפות המצרים הצליח גדוד גדעון להחזיק מעמד ואף לגרום לצבא המצרי אבדות רבות בחיי אדם ובאמל"ח.

מבצע נוסף שהשתתפו בו לוחמי הגדוד במלחמת העצמאות הוא מבצע "חורב" שמטרתו הייתה מיגור הצבא המצרי הפולש וגירושו משטח ישראל. ב- 28 לדצמבר נכבש המשלט ע"י לוחמי גדוד גדעון.

בין מלחמת העצמאות למלחמת קדש השתתף הגדוד בקרב

תל-אל-מוטילה אשר היה קרב קשה ועקוב מדם בגלל שינויים שנערכו בחטיבה- רמת האימון ירדה וכך גם המשמעת והמקצועיות, מה שהביא לכך שהחטיבה בכלל והגדוד בפרט שילמו מחיר כבד- 40 מלוחמי החטיבה נהרגו.

במבצע קדש לוחמי הגדוד לקחו חלק בקרב כיבוש מוצבי צומת רפיח שמטרתו הייתה לשחרר את הצומת על מנת שכוחות שריון יוכלו להכנס לעבר אל- עריש. בראשון לנובמבר הושלמו משימות החטיבה- נכבש מתחם רפיח וחטיבת השריון החלה לנוע לעבר אל-עריש.

בין מלחמת קדש לששת הימים השתתף הגדוד במבצע "סנונית"- פשיטה על כפר נוקייב, מבצע "צוק-סלע" ומבצע "מאזניים" שהיו חלק מפעילות יזומה של צה"ל כנגד יעדים בירדן ובלבנון במטרה להפסיק את המחבלים מתחומם.

במלחמת ששת הימים לקח חלק הגדוד בעיקר בשלבים המאוחרים יותר לכיבוש תל פאחר ותל עזזיאת וסייע לחטיבה בטיהור מתחם זעורה.

מלחמת יום הכיפורים תפסה את גדוד 13 בכוננות בקו צפון שם מוצבים רבים שאותם איישו ספגו הפגזות כבדות, אך החזיקו מעמד בגבורה ואף העבירו מידע מודיעיני לחטיבה 7 שלחמה באזור.

בין מלחמת יום כיפור למלחמת שלום הגליל השתתפו לוחמי הגדוד במבצע ליטני שמטרתו הייתה חיסול בסיס מחבלים לאורך רצועת דרום לבנון. הגדוד, בשיתוף כל חטיבת גולני טיהר כבש וטיהר מבצרים רבים בהם שכנו מאות מחבלים.

במבצע שלום הגליל השתתף הגדוד בקרב על כפר סיל וכן גדוד גדעון היה שותף למאמץ המתמשך של צה"ל לכתר את ביירות.

לאחר מלחמת לבנון היה שותף הגדוד בתהליך הממושך והאיטי של נסיגת כוחות צה"ל מרוב שטחי לבנון.

מאז ועד היום הגדוד ממשיך בפעילות שוטפת בהגנה על יישובי גבול הצפון, וכן יהודה ושומרון ואזור חבל עזה.

"חרב לה´ ולגדעון".

הרכב הגדוד
    גדוד 13 נקרא ע"ש המצביא והשופט התנ"כי - גדעון. סמלו נגזר מסיפורו התנכ"י וכולל בתוכו כד, חרב ושופר.

מספרו ניתן לו על שום היותו הגדוד ה- 3 בחטיבה 1 בזמן הקמתה. בין קרבותיו המפורסמים של הגדוד: מבצע חורב הקרב על ג&#39;נין ומבצע "אסף" במלחמת העצמאות, כיבוש מוצבי

הבניאס במלחמת ששת הימים והלחימה במוצב 107 במלחמת יום הכיפורים, מבצע ליטאני

לפגיעה במחבלים בלבנון (1978).

הגדוד פעל בשנה האחרונה גם בגזרת הצפון שם ביצע פעילות בטחון שוטף במהלכה פגע במחבלים ובחודשים האחרונים הצטרף ללחימה בשטחי יהודה ושומרון ופעל רבות למיגור תשתית הטרור במבצע "דרך נחושה".

גדוד51 - הבוקעים הראשון [img]http://www.golani.co.il/VF/ib_items/51/pic11.jpg' border='0' alt='תמונה מצורפת'>
    גדוד 51, הגדוד הראשון של חטיבת גבעתי חטיבה מס´ 5 ועל כן נקרא ´51´. הגדוד צורף לחטיבת גולני רק בשנת 1956 אך מורשת הקרב שלו ושמו נעוצים בימי תש"ח במבצע יואב שמטרתו הייתה הבקעת הנגב הנצור ושבירת הצבא המצרי. גדוד 51 עשה את הצעד הראשון לפתיחת הדרך ומכן שמו.

במלחמת העצמאות הופעלה חטיבת גבעתי במסגרת כוחות פיקוד דרום במבצע גדול, מבצע יואב שבמהלכו נכבשו הערים אשקלון וקריית גת. היה זה גדוד 51 שכבש את "משלטי הצומת" שהיה הצעד הראשון להבקעת הנגב הנצור. 1956, מבצע קדש (עדיין במסגרת חטיבת גבעתי) כבשו לוחמי גדוד 51 , בשיתוף לוחמי חי"ר מוצנח ופלוגת נח"ל את מוצב נוקייב במבצע שנקרא "כנרת". באוקטובר 1956 הוטל על חטיבת גולני משימה לכבוש את מוצב רפיח. המאמצים הראשונים נעשו ע"י גדוד ברק וגדוד גדעון והמאמץ השני נעשה ע"י הבוקעים הראשון, שבמאמץ רב ובדבקות במשימה הצליח לכבוש את מוצבי רפיח.

ב-1967, מלחמת ששת הימים תפקד הגדוד בפעילות בביטחון שותף בגבול סוריה בשולי רמת הגולן. כמו כן השתתף הגדוד בקרבות המאבק על המים וכן הוטל עליו כיבוש מוצב תל עזזיאת שהיה מבוצר, מגודר וממוקש. הקרב התנהל על פי התוכניות וזכה לשבחים רבים. גם בכיבוש תל פאחר לקח הגדוד חלק בקרב העקוב מדם בו נהרגו רבים מחיילי החטיבה.

בין מלחמת ששת הימים ליום כיפור השתתף הגדוד במלחמת ההתשה בקו ברלב בתעלת סואץ, בהר דב ובפתחלנד.

במלחמת יום הכיפורים היו לוחמי הגדוד בחופשה בבית, לכן הוזעקו הלוחמים לרמת הגולן. יודק´ה פלד, מג"ד גדוד 51 דאז, יצא יחד עם פלוגה אחת ושני צוותים של הפלס"ר למוצב החרמון, המוצב הראשון שנפל בידי הסורים במלחמה. לאחר שעתיים של קרב עקוב מדם הורה המח"ט לסגת. ניסיון נוסף לכיבוש המוצב נעשה במסגרת מבצע "קינוח" ע"י לוחמי גדוד 51 בשיתוף לוחמים מכוח ממונע 17, בא"ח 1 והפלס"ר. לבסוף, לאחר קרב קשה הונפו דגל המדינה ודגל החטיבה על אנטנות מוצב החרמון אשר נקרא מאוחר יותר ה"עיניים של המדינה". בקרב זה נהרגו 55 מחיילי החטיבה ו-79 לוחמים נפצעו.

במלחמת שלום הגליל כבשו לוחמי גדוד 51 מערכת מוצבים לא הרחק מהבופור, סמוך לעיירה נבטיה. מאז ועד היום פועלים לוחמי הגדוד בלחימה שותפת ויומיומית בשמירה על יישובי קו הצפון, יהודה ושומרון ואזור חבל עזה.

"רק אלו היודעים להגן על חירותם זכאים לה´"

הרכב הגדוד

גדוד 51 הצטרף לחטיבת גולני בשנת 1956 לפני מבצע "קדש" ומאז הפך לחלק בלתי נפרד מהחטיבה. לפני כן היה שייך לחטיבת גבעתי המקורית (אז חטיבה מס&#39; 5) והיה הגדוד הראשון שלה, ומכאן מספרו.

שמו של הגדוד ניתן לו בשל העובדה שהיה הראשון להתחיל בפתיחת הדרך לנגב במבצע "יואב". הגדוד התפרסם בקרבותיו לכיבוש רפיח וקרב תל-עזזיאת במלחמת ששת הימים וכיבוש החרמון במלחמת יום הכיפורים ומבצע ליטאני לפגיעה במחבלים בלבנון (1978).

הגדוד לחם בשנה האחרונה בכל רחבי יהודה ושומרון והשתתף בין השאר בקרב על המוקטעה ברמאללה ובקרב במחנה הפליטים ג&#39;נין, ובסופה של השנה הצטרף לפעילות הבטחון השוטף בגזרת הצפון.

פלס"ר גולני - הסיירת [img]http://www.golani.co.il/VF/ib_items/51/pic22.jpg' border='0' alt='תמונה מצורפת'>
    סיירת צה"לית בעלת מסלול אימונים ארך וקשה המחנך למקצוענות ושאיפה למצוינות לאור ערכי צה"ל.
    הסיירת הוקמה ב- 1948, והופעלה בדרך כלל על פי שיקול דעתו של המח"ט לפעילויות מבצעיות בביטחון שוטף- בחדירות, פשיטות וסיורים נועזים- במאבק כנגד האויב הערבי בכלל ומחבלים בפרט.
    לא פעם הופעלה הסיירת כ- "מאמץ עיקרי" או כוח מסייע בקרבות שונים.
    מסלול הכשרת הלוחם אורכו 16 חודשים בנוי מאימונים קשים ומפרכים הכוללים: לוחמת חי"ר, סיור, ניווטי בדד, לוחמה זעירה ולוחמה בטרור (חילוץ בני ערובה ממצבים שונים).
    המסלול שם לדגש גם ערכים שונים כגון: עבודת צוות, רעות, שאיפה למצוינות ושאר ערכי צה"ל.
    לוחם בסיירת מוכשר לאסוף מידע מודיעיני מרמת החטיבה ועד הפיקוד ולשהות זמן רב בשטח האויב.
    בסוף מסלול ההכשרה כל לוחם ביחידה מסוגל לבצע משימות הכוללות ניווט, סיור ולוחמה בשטחי המדינה ומחוצה לה, ברמת הלוחם הבודד, זוג חוליה וצוות.

בסיירת גולני צוותי לוחמים השומרים על רמה מקצועית גבוהה ושואפים לבצע כל משימה על הצד הטוב ביותר, בכל גזרות הלחימה.

סיסמא השגורה בפיו של לוחם ביחידה: "לכל מקום שנרצה, בכל דרך שנבחר".

צוותי הלוחמים בסיירת שומרים על כשירותם ע"י ביצוע אימונים מחזוריים בתחום הטרור, קליעה ויעודים שונים: לוחמה זעירה וסיור.

לסיירת אמצעי לחימה מתקדמים ומובילים בצה"ל המשפרים את הטווח המבצעי, את דיוק הניווט ושרידות הלוחם.

הסיירת בולטת בחתירה למגע, נחישות ושרידות גבוהה של הלוחם.

הסיירת לוחמת באיו"ש ובעזה, ועובדת עם יחידות שונות לצרכים שונים ועם גורמים ביטחוניים חוץ-צבאיים במשימות שונות.

הסיירת היא יחידת ההתערבות היחידה במרחב פיקוד צפון התופסת כוננות 365 יום בשנה, 24 שעות ביממה לאירועי חדירת מחבלים לשטחי מדינת ישראל, ואירועים עם בני ערובה.

הסיירת גידלה בתוכה רבים מטובי המפקדים הבכירים בצבא, ביניהם:

אריאל שרון,

ארז גרשנטיין ז"ל,

משה קפלינסקי,

אמיר מיטל ז"ל,

משה (צ&#39;יקו) תמיר.

סיירת גולני השתתפה בכל הפעולות החשובות של חטיבת גולני ובכל מלחמות ישראל.

מבין הפעולות הידועות בהן השתתפה הסיירת יצוינו מספר נבחר של פעולות:

· פשיטה על מוצב החרוט ופיצוץ תעלת הע&#39;ור.

· הסיירת השתתפה בפשיטה הגדולה על הכפרים בלבנון.

· במלחמת יום כיפור גרמה לבלימת תנועת כוחות סוריים ולכיוון מסע&#39;דה תוך כדי הדיפת

התקפות רגלים ושריון סורי.

· טיהור יעדים באזור טרג&#39;ה.

· כיבוש "הרכבל העליון" והחרמון בפעם השנייה.

· פריה לבית עליו השתלטו מחבלים בנהריה.

· השתתפות במבצע אנטבה (מבצע יונתן).

· השתתפות במבצע נוקייב (מרץ 1962).

· השתתפות בקרב על הבופור (יוני 1982).

· השתתפות במבצע "כחול וחום" (דצמבר 1988).

· השתתפות בקרב במלחמת 6 הימים על תל פאחר (יוני 1967).

· השתתפות בלחימה בלבנון.

· ביצוע מספר מבצעים מורכבים בלבנון עליהם קיבלה מספר צל"שים.

· לחימה עיקשת ברמאללה במבצע חומת מגן.

· כיבוש המוקת&#39;עה ולכידת מחבלים בג&#39;נין.

היחידה החטיבתית
    סיירת גולני הינה יחידת העילית של חטיבת גולני ופיקוד הצפון. לוחמי הסיירת ידועים בכושרם הקרבי והגופני, בעוג רוחם וביכולתם לצאת לפעולות מורכבות וחודרות מעבר לקווי הגבול. עוד בימי תש"ח פיקד רפי קוצר על מחלקת סיור מיוחדת ("מחלקת הקומנדו") בגדוד "ברק", והיא ממשיכה מאז לפעול לצד החטיבה משך כל שנות קיומה.

מסלול ההכשרה בסיירת כולל בתוכו מגוון רחב של קורסים מקצועיים ייחודיים המקנים ללוחמיה יכולות גבוהות בתחום הלוחמה בטרור, הניווט, חדירה לשטחי אויב ועוד. שמה של הסיירת נקנה בפעולותיה הרבות שהמפורסמות ביניהן היו בנוקייב (1962) , בתל פאחר (תלפאחר), כיבוש מוצב החרמון (1973) ,כיבוש מוצב הבופור (1982) ופעולת נעיימה (1988).

על היחידה פיקדו לאורך השנים רבים ממפקדיה הבולטים של החטיבה (חלקם אף נפל בקרבות לאורך השנים) גוני הרניק ז"ל (נפל בקרב על הבופור), אמיר מי-טל (נפל בפעולת נעיימה כמג"ד "ברק"), אלוף משה קפלינסקי - אלוף פיקוד המרכז, תא"ל ארז גרשטיין ז"ל לימים מפקד מח"ט גולני ומפקד עוצבת לבנון (נפל בזמן השהייה ברצועת הבטחון) , אל"מ משה תמיר - מח"ט גולני ועוד.

פלוגת עורב - פלנ"ט [img]http://www.golani.co.il/VF/ib_items/51/pic44.jpg' border='0' alt='תמונה מצורפת'>
    בשלהי מלחמת יום כיפור התברר שלכוחות החי"ר יש בעיית לחימה עם טנקי האויב בטווחים קצרים. תוך זמן קצר נמצא פיתרון מיידי בדמות טיל ה"טאו", שלימים נקרא בשמו בעברית "עורב". המצבור הקרוב ביותר של משגרים ניידים וטילים היה במחנות של צבא ארה"ב בגרמניה. תוך כדי המלחמה נשלחו קצינים וטכנאים ללמוד בקצרה בגרמניה ובארה"ב את תורת ההפעלה והתחזוקה של העורב. במקביל זרמו ברכבת אווירית במטוסי גאלאקסי משגרים רבים לצה"ל, שנלחם בחזיתות הצפון והדרום. המשגרים חולקו הן לגדודי נ"ט קיימים והן לפלוגות נ"ט שהוקמו בחיפזון בחטיבות החי"ר הסדירות. הקצין מיקי מוסברג ז"ל נבחר להקים את היחידה בחטיבת גולני בסוף המלחמה.

מטרת יחידת העורב היא להצטרף לכוחות החי"ר והשמדת שריון ומטרות איכות ע"י טילים נ"ט ונ"א.

היחידה החטיבתית
    פלוגת העורב מתמחה בהפעלת אמצעים ללחימה נגד טנקים ומשוריינים. חיילי היחידה נושאים במהלך הלחימה על גבם את הטילים הייעודיים ונדרשים בשל כך לכושר וסיבולת גופנית גבוהים במיוחד. כמו כן נדרשים מפקדי וחיילי היחידה ליכולת עבודה עצמאית בשל הצורך לפעול בצוותי לחימה קטנים. מסלול ההכשרה של היחידה כולל בתוכו קורסים מקצועיים המכשירים את הלוחמים לשימוש באמצעים המתקדמים ומשפרים את יכולתם כלוחמי חי"ר. היחידה מאופיינת בגיבוש החברתי החזק השורר בין חייליה וזאת בשל היותה יחידה קטנה ואיכותית. במהלך השנתיים האחרונות ביצעה היחידה עשרות פעולות מבצעיות במסגרת הלחימה בשטחים והגיעה להצלחות מבצעיות רבות.

פלוגת חיל רגלים והנדסה - פלחה"ן [img]http://www.golani.co.il/VF/ib_items/51/pic55.jpg' border='0' alt='תמונה מצורפת'>
    היחידה הוקמה בשנת 1965 ע"י ריכוז של 50 חיילים משלושת גדודי החטיבה במסגרת גדוד 601 של הנדסה קרבית.
    פלוגת חיל רגלים והנדסה מקצועית, מובחרת, כל חייליה מתנדבים, משימותיה מהקשות בצה"ל – מקצועיות ביותר. ממשימות הפלוגה: פריצה והבקעת מערך האויב לפני כוחות החטיבה והצבא, חבלה, פיצוץ ומיקוש, גישור ולחימת חי"ר.
    הפלוגה משרתת בגזרות בהן צה"ל נמצא – מלבנון עד אילת ומעזה ועד חברון, ג´נין ושכם.
    בפלוגה כ-100 חיילים סדירים בגילאים 22 – 18 שגדלו וצמחו בפלוגה.
    פלוגת חה”ן גולני הינה חלק מיחידת החוד של חטיבת גולני המפורסמת.
    חיילי חה”ן גולני עוברים הכשרה מקצועית ממושכת ובאים מכל שכבות הציבור בישראל - עולים חדשים שזה עתה עלו לישראל, דתיים, חילוניים, קיבוצניקים ועירוניים.
    זוהי יחידה יוצאת דופן המתנהלת כמשפחה גדולה.
    סיסמתנו: אחד בעד כולם – כולם בעד אחד.
    הרעות והחברות בין החיילים מתחזקות במהלך שלוש השנים של השירות בצה"ל, ונמשכות לאחר מכן גם בחיים האזרחיים, לאחר השחרור. החיילים קוראים זה לזה "אחי" וכזה הוא הקשר ביניהם.
    ליחידה בסיס קבע בצפון מדינת ישראל, אך את רב זמנם עושים החיילים באימונים ובמשימות בשטח המדינה.
    במלחמת ששת הימים מתפצלת היחידה בין גדוד 12 לגדוד 51 ומתלווה אליהם בכל מסלול קרבות החטיבה. בשבוע הראשון של הלחימה נכנסת הפלוגה, יחד עם גדוד 12, לג´נין וטובאס ועם 51 עולה היא לתל עזזיאת. ביום ו´ בבוקר עולים כ-10 חיילים מהחה"ן לרמה"ג בדרך הנפט תוך הפגזות נוראיות למרגלות תל פאחר. במלחמת יום הכיפורים נלחמת פלוגת המילואים של החה"ן בגיזרה הצפונית של רמה"ג, הודפת את הסורים משטח ישראל, כובשת את חאדר למרגלות החרמון, את בית ג´אן, מזראת ומשמשת ככוח סיור, פינוי ובדיקת צירים של החטיבה.כמו כן עוזרת היחידה בליווי שירות אספקה, בבדיקה וניקוי של מעברי מים ממולכדים, בדיקת בונקרים ומחסני תחמושת ממולכדים, בפיצוץ טנקי אויב, השטח המפורז בין ישראל לסוריה, והכי חשוב- כיבוש החרמון הסורי במקביל לכיבוש החרמון הישראלי.
    במלחמת שלום הגליל על חטיבת גולני הוטל לפעול בו זמנית בשתי גזרות נפרדות: הגזרה המרכזית והגזרה המערבית. פלוגת החה"ן גם היא פוצלה לשניים: כוח מ"פ החה"ן יחד עם חיילי גדוד 51 וחלק מלוחמי הסיירת. על הכוח היה לחצות את הליטאני ולכבוש את מבצר הבופור ויעדי מחבלים השולטים בסביבתו, ולאחר מכן לטהר ולכבוש את נבטיה.הכוח השני החה"ן שנע לכיוון נבטיה, וביצע חסימות על צירי הבריחה האפשריים של המחבלים מכיוון מערב וצפון.

היחידה החטיבתית

פלוגת ההנדסה החטיבתית משחייכת בלחימה לכח הקדמי הפורץ את מערכי האויב, וזאת בשל התמחותה בפריצה הנדסית ובנטרול מכשולי האויב (תעלות נגד טנקים ומיקוש).

חיילי היחידה נושאים על גבם מיקוש כבד וציוד פריצה ונדרשים בשל כך לכושר גופני גבוה וכן ליכולת מקצועית על מנת לבצע את משימותיהם. מסלול ההכשרה של היחידה כולל בתוכו קורסים מקצועיים המכשירים את הלוחמים לשימוש באמצעים המתקדמים ומשפרים את יכולתם כלוחמי חי"ר.

היחידה מאופיינת בגיבוש החברתי החזק השורר בין חייליה וזאת בשל היותה יחידה קטנה ואיכותית. במהלך השנתיים האחרונות ביצעה היחידה עשרות פעולות מבצעיות במסגרת הלחימה בשטחים והגיעה להצלחות מבצעיות רבות.

יחידת הקומנדו - אגוז [img]http://www.golani.co.il/VF/ib_items/51/pic33.jpg' border='0' alt='תמונה מצורפת'>
    היחידה הוקמה לראשונה בשנת 1956. מבצע "קדש" התלקח בדרום הארץ ובצפון איימו הסורים ממוצביהם שברמה אל עבר ישובים ישראלים ואל כוחות צה"ל.
    אלוף פיקוד צפון, יצחק רבין ז"ל ביקש להערך לאפשרות של התלקחות בצפון ולכן הוחלט על הקמתה של יחידה חדשה, מיוחדת המורכבת ממפקדים דרוזים, יוצאי הר הדרוזים שאמורים לחדור לסוריה על מנת לבצע בשטחה פעולות חבלה.
    כאשר הובהר כי סוריה לא תפתח באש ולא תשתתף במלחמה, הציע יצחק רבין, אלוף פיקוד צפון באותה עת להקים יחידת סיור מיוחדת שמטרתה ביצוע משימות מיוחדות בפיקוד צפון ,ושמה יהיה "אגוז" על שם הפרי שתוכו רך וטעים וקליפתו קשה וקשוחה.
    היחידה, שמנתה בראשית הדרך כ-25 איש, קיימה אימון הקמה וגיבוש בן שלושה חודשים ויצאה לסיורים באזור פיקוד צפון.
    יחידת "אגוז" פורקה ע"י מפקדה חודשים ספורים לאחר הקמתה עקב חילוקי דעות, שנבעו מתקרית במהלכה נהרג חייל היחידה.
    מפקד היחידה ומקימה באותה תקופה 1956-57 היה סא"ל (מיל´) אריה גרדי.
    בשנת 1963 הוחלט להקים מחדש את היחידה בראשית התארגנותה מנתה הסיירת הצפונית שמונה חיילים בלבד וכונתה ה"חוליה", וכך חודשה מסורת "אגוז".
    מפקד היחידה באותה התקופה 1963-65 אל"מ יהושוע (שייקה) ארז אמר:"מתנדבים בעלי רמה גבוהה, בעיקר בני מושבים וקיבוצים גויסו ליחידה".
    ביוני 1965 נתמנה אל"מ (מיל´) חיים סלע ז"ל לתפקיד מפקד היחידה בו כיהן עד 1967. התפקידים שהוטלו על "אגוז" הוגדרו ע"י אלוף הפיקוד דוד אלעזר תוך מאמץ מיוחד של הפיקוד להרחיב את היחידה. המרחב המבצעי שבו הופעלה היחידה הלך והתרחב.
    זמן קצר אחרי מלחמת ששת הימים נפרד חיים סלע מן היחידה וסגנו סא"ל אבי תלם תפס את מקומו והפך למפקד היחידה 1967-68.
    באפריל 1968 הפכה היחידה לגדוד, שלוש פלוגות הוקמו וכן פלוגת מפקדה נרחבת. האמצעים שעמדו לרשות היחידה, התפתחו והוכיחו את עצמם. היחידה גדלה מכ-50 איש ל-400 בקירוב. ניתנה האפשרות למיין מתנדבים, ולגייס ל"אגוז" את האנשים הטובים ביותר, שאיכותם הגבוהה נקבעה לאחר תהליך של מיון ומבחן. גיוסים אלה השביחו את איכות הלוחם ב"אגוז".
    החייל התגייס לגולני, עבר טירונות בבא"ח גולני,השלים ביחידה קורס סיור שנמשך מספר חודשים, ועבר לאחר מכן קורס מכי"ם בגולני. בתום קורס הסיור הוענק ללוחם סמל "כנפי אגוז" .
    אל"מ (מיל´) אורי אלחנני החל את כהונתו באוגוסט 1968 ועד אוגוסט 1970. הצוותים של "אגוז" המשיכו את הלחימה בחוליות מחבלים, כשההצלחות התכופות שוברות את השגרה ואת העומס הקשה.
    תקופת כהונתו כמפקד הסיירת התאפיינה בהרחבה משמעותית של הסיירת,בקליטת כוח אדם לוחם ומעולה, בקליטת ציוד לחימה חדיש ומיוחד והכנסתו לשימוש מבצעי שוטף בהתמודדות עם מחבלים, במארבים ובמרדפים.
    בצד המשימות ההגנתיות השתלבה "אגוז" גם בפשיטות מצומצמות שבוצעו לצידו השני הגבול. מדי פעם חדרו צוותי היחידה אל תחומי לבנון ופוצצו שם בתים, אשר שימשו את המחבלים ואת המסייעים להם.
    תנופה חדשה ניתנה ליחידה עם בואו של אלוף (מיל´) אורי שמחוני, והחלטתו של אלוף פקוד צפון מרדכי גור, להטיל על "אגוז" משימות נכבדות, לעיתים אף יותר מאילו שהוטלו על חטיבות החי"ר.
    אלוף אורי שמחוני, יוצא חטיבת הצנחנים, היה מפקדה החמישי של יחידת "אגוז" בשנים 1970-72. תקופת פיקודו של אלוף שמחוני על היחידה התאפיינה בהרחבת פעילות היחידה, הפיכתה ליחידת עילית של פיקוד צפון ושילוב היחידה בכול נושאי הלוחמה ככוח מובחר.
    באוגוסט 1972 הגיע ליחידה המפקד סא"ל אבי תלם (היה בעבר מפקד "אגוז") וסגנו התמנה דוד אגמון. "אגוז" היתה גדוד סיור פיקודי מאורגן ובעל יוקרה גדולה.
    מלחמת יום כיפור שפרצה בהפתעה גמורה ומצוקת כוח האדם בעיקר ביחידות השריון והחי"ר הביאה להחלטה במטה הכללי לפרק את היחידה ולהעביר את לוחמיה לחטיבת השריון. באביב 1974 נערכה מסיבת הסיום של היחידה . המסיבה נועדה לציין את חילופי המפקדים סא"ל אבי תלם סיים את כהונתו כמפקד ומשה כפרי סגנו קיבל את הפיקוד בין 1973-74 . אבל למרות המסיבה כולם ידעו שזה הסוף ו"אגוז" מתפרקת.
    בתקופה זו נופלים 29 לוחמים. יהי זכרם ברוך.
    בשנת 1995 הוקמה היחידה מחדש ומפקדה היה סא"ל ארז צוקרמן וביולי החלה להיות יחידה מבצעית שמפתחת שיטות לחימה יחודיות לגזרת לבנון ופועלת בעיקר בלבנון.
    כיום, לאחר היציאה מלבנון ולאור המצב המדיני פועלת היחידה בגזרות שונות במשימות יחודיות.

"אל גנת אגוז ירדתי לראות באבי הנחל לראות הפרחה הגפן הנצו הרמונים"

היחידה החטיבתית
    יחידת אגוז הוקמה מחדש (לאחר שפורקה מספר פעמים בעבר) בשנת 1995 כיחידה יעודית ללוחמת גרילה בלבנון. במהלך המסלול מוכשרים הלוחמים ביכולת טרור, ניווט, לחימה בשלג, לוחמה בסבך, ביצוע מארבים ועוד. עם פרוץ הלחימה בשטחים ביצעה היחידה שינוי מקצועי והחלה להתמחות בלחימה מסוג זה במקביל לשימור כשירותה ללחימה בגבול הצפוני. ביצועיה בתקופה וו והצלחותיה המבצעיות בלחימה בטרור אף הקנו לה פרס הצטיינות מטעם הרמטכ"ל.

השירות ביחידה מאופיין בגיבוש החזק בין חברי הצוות המשרתים יחדיו מגיוסם ועד שחרורם, ובמהלכו הם מבצעים רצף ארוך של הכשרות מקצועיות ייחודיות בצד פעילות מבצעית עניפה.

בעבר פיקדו על היחידה אל"מ ארז צוקרמן - לימים מפקד שייטת 13, אל"מ משה תמיר - מח"ט גולני, אל"מ חגי מרדכי - מפקד חטיבת חברון.

לפוגת הקשר החטיבתית - פלחי"ק
    יחידת הפלחי"ק נוסדה עם הקמת חטיבת גולני. ייעוד הפלוגה לתפעל ולתחזק את מערכות הקשר החטיבתיות, לאחר זמן לא רב, עקב פעילויות מבצעיות חטיבתיות מוגברות הובהר ללא ספק אופייה המבצעי של הפלוגה וכן הוחלט להקים בפלוגה צוותי לוחמים שמקצועם הינו שליטה מוחלטת במערכות הקשר ובנוסף ייעודה הוא אבטוח המח"ט וקציני המטה בחירום , פריסות רגליות בשטח.

פלחי"ק גולני עברה שינויים רבים לאורך השנים מאין התקדמות מערכות הקשר והאלקטרוניקה בצה"ל.

כיום מורכבת הפלוגה משתי קבוצות, האחת מתעסקת בפעילות מבצעית בזמן ביטחון שותף הכוללת צוותי לוחמים, והחלק השני דואג למערכות הקשר בחטיבה.

"קשר לכל מקום שנבחר ובכל טווח"

היחידה החטיבתית
    פלוגת הקשר החטיבתית לובשת "שני כובעים". הראשון הינו מקצועי ובמסגרתו אחראית הפלוגה על תפעול כלל מערכות השליטה והקשר החטיבתית ע"מ לאפשר למפקדי החטיבה שליטה מלאה בקרב. לצורך זה עוברים חיילי הפלוגה הכשרות מקצועיות המכינות אותם לתפקיד זה. בכובע השני אחראים חיילי הפלוגה על האבטחה האישית של מפקד החטיבה ומלווים אותו בכל פעולותיו בלחימה.

היחידות החטיבתיות של החטיבה עוסקות בשנה האחרונה בפעילות מיוחדת בשטחי יהודה ושומרון המאופיינת בביצוע חדירות ומעצר מבוקשים בכירים בכל הגזרות. היחידות ידועות ביכולת היציאה המהירה שלהן לפעילות ובתוצאות המבצעיות המצויינות שלהן.

בא"ח
    מסלול ההכשרה של הלוחמים המצויינים שבמשפחת גולני אינו פשוט כלל. זהו תהליך הדרגתי הנמשך 14 חודשים שנועד להפוך נערים צעירים בני 18 ללוחמים.

השלב הראשון הוא הטירונות שמתקיימת בבא"ח גולני. בא"ח הוא בסיס אימון חטיבתי, כלומר בסיס ההכשרה של חטיבת גולני, בו נזרעים הזרעים מהם צומחת רוח החטיבה, ובו נשתלים השתילים מהם צומח העץ של גולני.

תקופת הטירונות נמשכת כ-16 שבועות, בבסיס "רגבים" הנמצא ברמות מנשה.
    הטירונות מורכבת משישה פרקים עיקריים היוצקים את היסודות החיוניים כל כך ללוחמי גולני:

א. משמעת - משמעת הינה היסוד הבסיסי של הצבא, בפרק זה יילמד כל טירון להכיר ולהפנים את כללי המשמעת ההכרחיים במערכת הצבאית בכלל ובחטיבת גולני בפרט.

ב. קליעה - סדרת הקליעה נמשכת כשישה עד שבעה שבועות, במהלכם ירכוש החייל מיומנות גבוהה בהפעלת נשק כנדרש מחייל חי"ר מעולה.

ג. כושר גופני - תוך כדי ביצוע אימונים גופניים, שיעורי קרב מגע, מסעות ועוד, עולה בצורה משמעותית כושרם הגופני של החיילים, והוא יקנה להם בעתיד את היכולת להתמודד מול משימות גופניות קשות ומכריעות.

ד. שדאות - במהלך שבועיים ילמד החייל כיצד להתנהג בשטח באופן נכון - לנוע בשטח, להסתוות ולבצע אימוני שדה שייבנו בו את היכולת להתנהג בשטח באופן מבצעי, ביום ובלילה.

ה. מקצועות - בפרק זה הנמשך שבוע, ירכוש החייל את המקצוע הצבאי שלו. לכל חייל במחלקה מקצוע צבאי שונה - כל חייל אחראי לתפעל סוג נשק מסוים (הפק"ל). החייל ילמד להפעיל את הפק"ל במיומנות וילמד כיצד לסייע לחבריו למחלקה בקרב. בין המקצועות הנרכשים: קשר, אלונקה, R.P.G, מרגמה, מאג, נגב ועוד.

ו. חינוך - בא"ח גולני שם דגש מרכזי לחינוך חייליו. במסגרת החינוך יאמץ כל טירון את הנורמות הגבוהות המצופות מחייל בגולני - דבקות במשימה, מקצועיות, רעות ועוד. החינוך מקל על הטירונים את המעבר המשמעותי מהאזרחות לצבא ע"י הסברות שבועיות, לימוד ערכי הצבא, היכרות וחיבור עם החטיבה ,מורשתה ועם חלקי הארץ השונים. גולני כחטיבה שמאגדת בתוכה עולים ותיקים לוקחת על עצמה גם את משימת קליטת העליה, משימה שהחינוך תורם בה.

ועוד קצת על הבא"ח

לבא"ח יש מערכות ואנשי מקצוע שנועדו לעזור לכל חייל לעבור את צעדיו הראשונים בצבא. מערכת זו כוללת מחלקת ת"ש האחראית על תמיכה סוציאלית לחיילים כפרטים, מחלקת רפואה, וכל שאר האנשים הנוספים שעובדים יומם וליל מאחורי הקלעים כדי לתמוך בתהליך הזה.

בסוף שלב הטירונות ייצאו החיילים למסע לקבלת הכומתה שאורכו 40 ק"מ + 10 ק"מ של מסע אלונקות (מסע שבסה"כ נחשב 70 ק"מ&#33;&#33;&#33;) בסוף המסע, בטקס חגיגי בצומת גולני, יהפוך כל טירון לחייל ויקבל את הכומתה החומה.

האימון המתקדם

פרק זה מתחיל עם סיומה של הטירונות ומתרחש בשטחי האימונים אשר בבקעה. בפרק זה, שאורכו כ-10 שבועות, שמים דגש על אימון הפרט, הכיתה, המחלקה והפלוגה. בשלב זה יילמד החייל ליישם את המיומנויות שהוקנו לו בשלב הטירונות במקצוע הספציפי שלו (הפק"ל).

החייל יילמד להילחם עם חבריו בשטחים פתוחים, בשטחים בנויים, בקרב ממוכן על גבי "אכזריות", ובכיבוש יעדים מבוצרים. בשלב זה ייתגבשו המחלקה והפלוגה ליחידות לוחמות. האימון המתקדם הינו קשה ומלא אתגרים ובסופו מתקיים מסע לקבלת סיכת הלוחם. לאחר המסע ראוי החייללעלות לגדוד או ליחידה החטיבתית.

העלייה לגדוד

בתום האימון המתקדם, הופכת הפלוגה לפלוגה מבצעית לכל דבר ומצטרפת לגדוד שלה ("הבוקעים הראשון", ברק וגדעון).

הפלוגה הצעירה בגדוד נקראת פלוגת מסלול, לפרק זמן של 8 חודשים. בזמן זה חיילים מצטיינים יוצאים לקורסים פיקודיים שונים- קורסי מ"כים וקורסי קצינים. לאחר כשמונה חודשים בגדוד מסתיימת "תקופת המסלול" ובשלב זה החיילים מקבלים את הרקע לסיכת הלוחם שלהם, הם עוברים לפלוגות הוותיקות ומתחלקים בין "הרובאית" ו"המסייעת".

העלייה ליחידות החטיבתיות

בתום האימון המתקדם, עולים החיילים ליחידות - סיירת ,אגוז, חה"ן ,עורב ופלחי"ק. מתחילת כניסתם לצבא עוברות שנה וחודשיים מפרכים ,של אימונים קשים שבסיומם זכאים החיילים להיקרא לוחמים.

פניה למתגייס
    ראשית, ברצוננו להביע את הערכתנו הרבה על החלטתך להתגייס ליחידה קרבית ולהיות שותף בהגנה על ביטחון המדינה. דווקא בימים אלו בהם נמשכת הלחימה בשטחי יהודה ושומרון והטרור ממשיך לפגוע במרכזי הערים בישראל - החלטתה זו משמעותית עוד יותר.

שנית, הגיוס לצה"ל הינו שלב חשוב ביותר לך ולמשפחתך וברצוננו לאחל לכם הצלחה רבה בתקופה זו.

באתר תוכל לעיין במורשת החטיבה, מידע על הנופלים, פירוט על היחידות השונות, על מסלול הלוחם ועל אפשרויות ההתנדבות לחטיבה וליחידות השונות בהם: אגוז, סיירת, חה"ן ועורב.

חטיבת גולני הינה, חטיבת החי"ר הגדולה והותיקה ביותר בצה"ל אשר מגשימה יום יום את חזונו של דוד בן גוריון ז"ל להיות "כור היתוך" של החברה הישראלית. מאז קום המדינה היוותה החטיבה את חוד החנית בכל מלחמות ישראל ובעשור האחרון הובילה את הלחימה מול חיזבאללה בצפון ואל מול הטרור הפלשתיני ביהודה ושומרון וברצועת עזה.

לאורך שנים, מחנכת החטיבה את לוחמיה על ערכי הרעות, אומץ הלב, נחישות ואהבת המולדת.

החטיבה חרתה על דגלה הובלה בחזית הלחימה, מחויבת למורשת העבר והחשוב מכל - טיפוח היקר לנו מכל - המשאב האנושי.

במהלך השנים איבדה החטיבה את טובי בניה, בפעילות מבצעית, בשגרה ובאימונים. אנו מחויבים ללכת בדרכם ולהמשיך לחזק את הקשר עם משפחות הנופלים.

חטיבת גולני זוכה למשוך אליה לוחמים מכל קצוות החברה הישראלית ולהוות מודל חיובי לנוער בישראל. לאורך שנים מובילה החטיבה באחוזי הביקוש בקרב בני הנוער, עתה ניתנת גם לך ההזדמנות להצטרף למשפחה זו. אני מזמין אותך להצטרף לחטיבה המובילה בצה"ל - חטיבה מס&#39; 1.

מצפים לראותך מצטרף למשפחת חטיבת גולני,

להתראות ביום הגיוס.

איך מגיעים אלינו?
    על מנת להצטרף לשורות החטיבה עליך להיות בעל פרופיל 97 או 82 ללא סעיפים פוסלי חי"ר.

כמו כן במידה והנך בן יחיד עליך להציג אישור ההורים לשיבוץ ביחידת שדה – בנוהל המקובל באמצעות לשכות הגיוס.

שיבוצך לחטיבה יושפע גם ע"פ נתוניך האישיים – קב"א ושנות השכלה.

בשאלון העדפות הנשלח לביתך עליך למלא את רצונך להשתבץ לחטיבת גולני בעדיפות גבוהה (מומלץ ראשונה) ולסמן את נכונותך לשרת כלוחם ביחידות שדה בצה"ל בדירוג גבוה (5).

מומלץ לציין בסעיף ההערות והתייחסות החופשית בשאלון שהינך מעוניין להשתבץ בחטיבת גולני.

זכור שעל כל מקום פנוי בחטיבה מתמודדים 3 מלש"בים כמותך ושההצטרפות לחטיבת גולני נקבעת ע"י הגורם המשבץ – בקו"ם.

פרטים נוספים לגבי שיטת מילוי השאלון ניתן לקבל באתר צה"ל/ אגף משאבי אנוש - "עולים על מדים"

מסלול לוחם
    טרום טירונות:

במהלך תקופה זאת תקלטו בבסיס האימון החטיבתי ברגבים (לא רחוק מבנימינה) ותעברו תהליך מיון ובחינה ראשוני להתאמתכם לשירות כלוחמים בחטיבת גולני.

במהלך הטרום טירונות מתבצע גיבושון גולני לכלל הלוחמים והמעוניינים להתקבל לגדס"ר ולאגוז יעברו גיבוש בן שלושה ימים.

הגיבוש כולל פעילות אינטנסיבית אישית וקבוצתית ובא לבחון את מידת איתנות הלוחמים והשתלבותם בעבודת צוות ולאפיין את התאמתם לשירות באחת מן היחידות המיוחדות של החטיבה. במהלך הגיבוש יתבצעו ראיונות אישיים למועמדים ובדיקות רפואיות ואחרות.

טירונות:

ההכשרה הבסיסית לרמת רובאי 05. הטירונות נמשכת כ-4 חודשים בבסיס הטירונות. חלקה הראשון של הטירונות עוסק בגיבוש ובהקניית ערכי יסוד של משמעת, מסעות, הכרת כלי נשק, ביצוע מטווחים, מסלולי פרט ואימון מסגרות בסיסי בתנאי שדה.

בהמשך הטירונות מתקיימים אימונים במסגרת אישית ופלוגתית בשיטת ההסתערות על יעדי החי"ר ולחימה על יעד מבוצר ובשטח בנוי.

במהלך הטירונות תשבעו אמונים לצה"ל ולחטיבת גולני ותזכו לקבל את תג החטיבה.

במהלך הטירונות יוכשרו חלק מן הלוחמים כמפקדי חוליות ויתחילו את פרק הפיקוד בפועל. אחרים יוכשרו ויוסמכו לפק"לים שונים – קשר, קלע וכו&#39;.

אימון מתקדם:

נמשך כחודשיים וחצי בבא"ח רגבים ובו מורחב הידע הצבאי שהוקנה עד כה.

נלמדים מושגי יסוד בתחום עקרונות הפיקוד הזוטר. כן נערכים תרגילים מורכבים בכיבוש יעד מבוצר, בלוחמה בשטח בנוי, ביצוע תרגולת ע"ג נגמ"שים ואכזריות ובשיתוף פעולה ראשוני עם טנקים ומסוקים.

בשלב זה מתחילים אימוני מסגרת ברמת הכיתה, המחלקה והפלוגה.

עם סיום ההכשרה זכאי הלוחם לכומתה החומה הנחשקת.

המשך המסלול:

בסיומו של פרק הכשרת הלוחם לרמת רובאי 07 "עולה" הפלוגה לגדוד ומשתלבת במשימות המבצעיות והאימונים ביחידה לפרק של 4 חודשים.

בסיום פרק המסלול מפוזרת הפלוגה ל-2 מחלקות אשר מצטרפות לפלוגות המבצעיות בגדוד וללוחמים מוענקת סיכת הלוחם של החטיבה.

תעסוקה מבצעית ואימונים:

בתקופה זו, שנמשכת כ-8 חודשים בתעסוקה וחודשיים באימונים לסירוגין, מתקיימת שגרת פעילות של תעסוקה מבצעית ופעילות בטחון שוטף. הפעילות המבצעית כוללת מארבים, סיורים ומעצרים של מבוקשים וחשודים בפעילות עוינת.

בתקופת האימון מעלה כל מסגרת את כשירותה המבצעית ומבצעת תרגילים בשיתוף כלל חיילות צה"ל ביבשה.

קורס מ"כים:

משכו כשלושה חודשים והוא מתקיים בביה"ס המרכזי לחי"ר (ביסלמ"ח). הקורס מיועד ללוחמים הרואים עצמם משתלבים במסלול הפיקוד הזוטר והקצונה ביחידות.

קורס מ"כים נפתח מידי כחודשיים (החל מגיל 8 חודשים בצבא ועד לגיל 14 חודשים) וההצטרפות מיועדת לחיילים מצטיינים ובעלי כישורי מנהיגות ופיקוד ובהתאם לחוות דעת המפקדים.

קורס קצינים:

לאחר תקופת פיקוד כמ"כ (בין 4 ל-8 חודשים) יוכלו המ"כים המצטיינים להשתלב בקורס קציני חי"ר המתקיים בבה"ד 1 מידי 4 חודשים.

קורס הקצינים בנוי מ-2 חלקים עיקריים:

קורס קציני יבשה – משכו כ-3 חודשים והוא מכשיר את כלל קציני היבשה בצבא לתפקיד הקצין כאשר בסיומו מוענקת סיכת המ"מ.

השלמת קציני חי"ר – משכו כ-3 חודשים ומטרתו להקנות את הכישורים והיכולות הנדרשות לקצין חי"ר בגולני. בסיומו של פרק זה יקבלו הצוערים את דרגות הקצונה.

הרחבה למסלול הלוחם בגדס"ר:

מסלול הלוחם בגדס"ר זהה בשלב הטירונות והאימון המתקדם.

לאחר סיום פרק ההכשרה הראשוני מגיעים הלוחמים לביה"ס להכשרות ביחידה ועוברים תכנים משותפים בתחום לוחמת הגרילה, ניווטים ולוחמה מתקדמת בשטח בנוי.

בהמשך המסלול יעבור כל לוחם הכשרה וקורסים מקצועיים יעודיים ע"פ סוג היחידה אליה שייך:

בסיירת – קורס נהיגה על האמר, לוט"ר, סיור ותצפית, מודיעין וכו&#39;.

בפלחה"ן – קורסי חבלה, מיקוש, פיצוץ מטעני חבלה ופריצה חמה וקרה.

בפלנ"ט – הכשרה ירי בטילים מתקדמים מכלי רכב, נגמ"שים ובאופן רגלי.

פרק ההכשרה ביחידה נמשך בין 4 ל-6 חודשים ובסיומו מקבלים הלוחמים את סיכת הלוחם היחידתית.

לאחר שלב זה מצטרף הצוות לפלוגות המבצעיות ביחידה.

הרחבה למסלול הלוחם באגוז:

מסלול הלוחם באגוז זהה בשלב הטירונות והאימון המתקדם.

לאחר סיום פרק ההכשרה הראשוני מגיעים הלוחמים לביה"ס להכשרות ביחידה ועוברים תכנים משותפים בתחום לוחמת הגרילה, ניווטים, הסוואה ולוחמה מתקדמת בשטח בנוי.

בהמשך המסלול יעבור כל לוחם הכשרה וקורסים מקצועיים יעודיים ע"פ תפקידו בצוות המבצעי.

פרק ההכשרה ביחידה נמשך כ-6 חודשים ובסיומו מקבלים הלוחמים את סיכת הלוחם היחידתית.

לאחר שלב זה מצטרף הצוות לפלוגות המבצעיות ביחידה.

בנות בחטיבה
    בחטיבה משרתות בנות רבות בתפקידים חשובים ומשמעותיים בתחום ההדרכה ומתן שירותים מגוונים לכוחות הלוחמים.

עיקרי התפקידים אותן מבצעות בנות בחטיבה:

מש"קיות קליעה והדרכה בבסיס האימונים החטיבתי ובבתי הספר של הגדס"ר ואגוז
    מדריכות אימון גופני
    חובשות מרפאה
    סמב"ציות
    מש"קיות ת"ש
    מש"קיות חינוך
    פקידות
    נהגות
    רכזות כ"א
    מפעילות תקשוב וקשר במקצועות שונים

כמו כן משרתות בחטיבה קצינות רבות בתפקידים תומכי לחימה כמו – קצינות חמ"ל, קצינות מודיעין, קצינות שלישות ועוד.

שיבוץ הבנות לחטיבה מתבצע ע"י הסמכויות – מז"י ובקו"ם לאחר מעבר טירונות והכשרה מקצועית.

החטיבה אינה בוחרת או משפיעה על שיבוץ הבנות המגיעות אליה אם כי בשל הביקוש הגדול להשתבץ בחטיבה חובה עליך לבקש שיבוץ בגולני מסגל המדריכים וקציני המיון והשיבוץ אם ברצונך להצטרף לשורותינו.

================================================== ======================
    טוב זהו בנתיים אולי אני יוסיף עוד נראה כבר ואני ממש מבקש מלירן לא לנעול זה דברים חדשים שעוד אין בכלל בפורום הזה&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&# 33;&#33;&#33;&#33;&#33; תודה רבה לאתר חטיבת גולני החדש&#33;&#33;&#33; אחלה אתר כדאי להיכנס&#33; לקח לי המון זמן לפחות 3 שעות בבקשה הרבה תגובות ולא לנעול&#33;
    האתר של צוות המסיבות הכי יפההההה במדינהההה www.clubin.co.il

חבר/ה בקהילה
    תודות

תשמע אחי כל הכבוד על ההשקעה אבל לא חבל? יש כבר אשכול כזה שכל מה שהוספת פה יש את זה בין השורות שם
    חתימתך נערכה ע&quot;י ההנהלה מכייון שעברה על הגודל המותר , אנא עיין בתקנון האתר.

תודות
    שם פרטי
    Aviv

Originally posted by TripLe&#045;D@31/07/2006 שעה 10:25
    תשמע אחי כל הכבוד על ההשקעה אבל לא חבל? יש כבר אשכול כזה שכל מה שהוספת פה יש את זה בין השורות שם
    כן אחי אבל זה מין סיכום כזה למי שרוצה לשרת בגולני הרבה יותר קל לקרוא בנושא אחד מאשר ללכת לחפש בכל הפורום נכון??? חוץ מזה שהוספתי דברים שאין בכלל בפורום כמו איך להגיע לשרת שם ועזרה לבנות...

תודה בכל אופן

תודות
    שם פרטי
    Aviv

טוב צודק לא ראיתי את זה אבל מה שאני הבאתי הרבה יותר מפורט גם על כול יחידה הבאתי די הרבה...

חבר/ה בקהילה הסמל האישי של SpeTZnaZ
    תודות
    שם פרטי
    טום

כל הכבוד אחי על ההשקעה
    סגול-לא יורד במים!
    אוגוסט-08

גבעתי-יחידת סגולה
    גדוד רותם
    435-כבוד!

תודות
    שם פרטי
    Aviv

תודה רבה ורק רציתי להגיד שאני מצטער לירן לא ראיתי שכבר הבאת פעם הבאה אני יבדוק.. אני רק מקווה שלא תנעל

חבר/ה בקהילה
    תודות

זה בסדר אחי...
    כל הכבוד על ההשקעה
    גף ה' צוות 2 כבוד ועוצמה!!

טוסו בחכמה הכו בעוצמה!

+ הגב לאשכול

מידע אשכול

משתמשים הגולשים באשכול זה

ישנם כרגע 1 משתמשים הגולשים באשכול זה. (0 משתמשים ו-1 אורחים)

הרשאות פרסום הודעות

• אתה לא יכול לפרסם אשכולות חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך

סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · משחקים · אחסון אתרים