+ הגב לאשכול
תוצאות 1 עד 4 מתוך 4

אשכול: [מידע] ליויתן ענק (ליויתן כחול)


 1. #1
  מבקר בדימוס הסמל האישי של Bumer Bumer
  הודעות
  8,659
  תודות
  הצטרף ב
  01/12/2005
  שם פרטי
  מתן
  מיקום
  חיפה
  גיל
  23
  מין
  זכר

  ברירת מחדל

  לווייתן ענק - מתוך: he.wikipedia.org

  לווייתן ענק, מין בסוג Balaenoptera. הלווייתן הענק הוא בעל החיים הגדול ביותר המצוי בכדור הארץ והוא נמצא בסכנת הכחדה.

  משקל הזכר 70-85 טונות, משקל הנקבה 50-70 טון. הלווייתן הענק ניזון מפלנקטון וחי בצורה יחידאית. אזור המחיה: ארקטיקה.

  הלווייתן הענק ניצוד באופן פעיל ביותר במהלך המאה ה-19 בגלל היותו מקור לחומרי גלם חשובים - השומן וה"שפם" שלו. בשל הציד הנרחב מצוי הלווייתן הענק בסכנת הכחדה ונכלל בספר האדום הבינלאומי.


  הלווייתן:
  הלווייתן הענק (נודע גם גם כלווייתן כחול) הוא היונק הימי ובעל החיים הגדול ביותר אשר התקיים מאז ומעולם עלי אדמות, והוא משתייך לקבוצת לווייתני המזיפות בעלי המזיפה. הלווייתן הוא בעל חיים חברותי. הוא חי בזוגות או בקבוצות קטנות המונות כשבעה פרטים והמתאחדות לעתים ללהקות בנות חמישים פרטים. הלווייתן צולל לפרקי זמן ממושכים, ובין צלילה לצלילה מגיח לפני המים על מנת לנשום. הלווייתנים מקיימים ביניהם תקשורת גם כשהם נמצאים במרחק של אלפי קילומטרים זה מזה. כנראה שלעיתים מופרעת התקשורת על ידי מנועי סירות, ההפרעה דוחפת אותם לחופים ושם הם נחנקים.

  רביה:
  החיזור מורכב ממיצגים מרשימים, והוא מתרחש תוך כדי ביצוע הופעות אקרובטיות מאלפות. במהלך החיזור נוגעים בני הזוג זה בזה ושוחים יחד. ההזדווגות אורכת כעשרים שניות. ההריון נמשך כשנה, ובמשך שנה זו נודדות להקות הלווייתנים לשם ההמלטה לימים שבהם טמפרטורת המים גבוהה באופן יחסי. הנקבה ממליטה גור יחיד פעם ב-5-2 שנים, שבעת הלידה אורכו 7 מטרים ומשקלו 2 טונות. היונק הנולד שותה בכל יום כ-400 ליטר חלב ומטופל במשך 7 חודשים על ידי אמו עד שהופך לעצמאי. הוא גדל במהירות ומתארך בכחמישה סנטימטרים מדי לילה. הוא מגיע לבגרות כשהוא בן 7, משקלו אז כ-130 טון ואורכו כ-33 מטרים.

  תפוצה:
  הלווייתנים הענקים נודדים ממרכז כדור הארץ לאזורי הקטבים, במטרה למצוא מזון. אוכלוסיית הלווייתנים הענקים שחיה בצד הצפוני של כדור הארץ לא מתערבבת עם אוכלוסיית הלווייתנים הענקים שחיה בצד הדרומי של הכדור ולהפך, למרות שבעונת הנדידה הלווייתנים הצפוניים והדרומיים נודדים באזורים זהים במרכז כדור הארץ.
  הלווייתן הענק נודד לאנטארקטיקה ובחזרה בשל שני דחפים שונים; יצר הרבייה והצורך במזון. הנדידה לקטבים נובעת מצריכת המזון הגבוהה של הלווייתנים הענקים, ואילו הנדידה לאזור קו המשווה נובעת מהצורך להזדווג ולהמליט במים חמים יותר.
  ישנם חוקרים הטוענים, כי הלווייתנים הענקים נאספים באזורים מסוימים באוקיינוסים החמים, למשל במפרץ עדן, על מנת לשקם את האנרגיה שאבדה להם במסעם.

  תזונה:
  הלווייתן הענק בפרט, ולווייתני המזיפות בכלל, ניזונים מיצורי הפלנקטון, המסתננים ביחד עם המים דרך מזיפתו של הלווייתן הענק. הוא ניזון גם מחיות זעירות שאורכן אינו עולה על 2-5 סנטימטרים, ובעיקר מסרטנים זערורים המכונים בשם "קריל" שיוצרים להקות ענק בימים של אנטארקטיקה. בבטנו יכול הלווייתן הענק להכיל טון דגים. הוא ניזון מארבעה טון קריל מדי יום, ומכמאה עשרים טון קריל מדי חודש. לווייתנים בוגרים ונקבות מעוברות צורכים יותר מזון מאשר לווייתנים צעירים ונקבות לא מעוברות. בימים הטרופיים והסוב טרופיים צורך הלווייתן הענק פחות מזון מאשר בימים האנטרקטים.

  סכנת ההכחדה:
  לפני כ-150 שנים חיו על כדור הארץ לא פחות מ-250,000 לווייתנים ענקים וכיום נותרו פחות מ-5,000. מספרם החל להצטמצם בתחילת המאה העשרים כאשר נרדפו באכזריות על ידי ציי ספינות דיג שבהן היה מותקן צלצל ללכידת לווייתנים. לפני השימוש בצלצל התקשו הדייגים לצוד לווייתנים בשל גודלם ומהירות שחייתם. כמות הבשר שניתן למכור מלווייתן אחד היו גדולות מאוד, בשל כך העדיפו דייגים רבים לצוד לווייתנים על פני דיג שגרתי. בציד הלווייתנים השתתפו ספינות ציד רבות והמסחר בבשרם היה פעיל מאוד - בשנת 1931, בעונת הדיג, הושמדו 92,000 לווייתנים ענקים. בעונה זאת הופק בשר לווייתנים במשקל כולל של כ-12 מיליארד ק"ג בשר. אי לכך, נאסר ציד הלווייתנים הענקים בשנת 1967. בשנות השישים כבר קשה היה לציידים לאתר לווייתנים ולצודם; אוכלוסיית הלווייתנים חוסלה כמעט כליל, וההשמדה האכזרית הופסקה. אי ההתרבות של אוכלוסיית הלווייתנים הענקים מדאיגה מאוד. נוצר רושם כי הלווייתנים לא הצליחו להתאושש מהציד שכילה את אוכלוסייתם. כיום נותרו רק 2% מהלווייתנים הכחולים שחיו בעבר. נתון זה משפיע על האיזון של הים כולו ועל יכולת הלווייתנים הענקים להתרבות. לווייתן הפיג'מה, שהוא תת מין של הלווייתן הענק הצליח לשרוד יחסית ויש עדויות לכך שהוא חוזר להתרבות, אולם, מאוכלוסיית הלווייתנים הענקים "הטהורים", נותרו פחות מחמש מאות פרטים בעולם ואלה אינם מראים כל סימני התאוששות או התרבות. כיום עדיין מתקיים ציד בלתי חוקי של לווייתנים ענקים, ורשויות החוק בעולם רודפות את הציידים. הלווייתנים הענקים נפגעים גם מרשתות הדייגים, שאליהן הם נקלעים בטעות. הזיהום הימי וצלילי סונארי הצוללות פוגעים בהם, לא פעם נסחף לווייתן לחוף ונמצא כי זיהום המים פגע בו.


  תמונות:
  [img]http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94:Bl-10_blue.jpg' border='0' alt='תמונה מצורפת'>
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%9E%...:Bl-10_blue.jpg

  [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/Bl-4.JPG/200px-Bl-4.JPG' border='0' alt='תמונה מצורפת'>
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm.../200px-Bl-4.JPG
  איפשהו על הדרך בין גן- עדן לגיהנום, נמצא החדר שלי
  תבקרו אותי אם יוצא לכם לעבור שם.


  כי חמוסים יחיו לנצח


 2. #2
  חבר/ה בקהילה הסמל האישי של Dr.Dolitel
  הודעות
  2,261
  תודות
  הצטרף ב
  06/07/2006
  גיל
  23
  מין
  זכר

  ברירת מחדל

  :o תודה רבה על המידע!
  אמאלה 85 מפחיד :S
  אורכו 33 מטר? אמא!?!


 3. #3
  מבקר בדימוס הסמל האישי של Bumer Bumer
  הודעות
  8,659
  תודות
  הצטרף ב
  01/12/2005
  שם פרטי
  מתן
  מיקום
  חיפה
  גיל
  23
  מין
  זכר

  ברירת מחדל

  Originally posted by Re§pecT™@09/08/2006 שעה 18:28
  :o תודה רבה על המידע!
  אמאלה 85 מפחיד :S
  אורכו 33 מטר? אמא!?!
  אם אני לא טועה, המשקל הכי גדול שניצפה הוא 200 טון.
  איפשהו על הדרך בין גן- עדן לגיהנום, נמצא החדר שלי
  תבקרו אותי אם יוצא לכם לעבור שם.


  כי חמוסים יחיו לנצח


 4. #4
  חבר/ה בקהילה הסמל האישי של david10
  הודעות
  839
  תודות
  הצטרף ב
  15/06/2005
  גיל
  26
  מין
  זכר

  ברירת מחדל

  wow!!!
  איזה ענקייםםםם
  אחת הכתבות היפות שקראתי בזמן האחרון, ללא ספק.
  המשך כך
  יש לי ים של אהבה לתת לך
  יש לי לב גדול בשבילך
  יש לי כל מה שחסר לך
  באהבה אמלא את עולמך+ הגב לאשכול

מידע אשכול

משתמשים הגולשים באשכול זה

ישנם כרגע 1 משתמשים הגולשים באשכול זה. (0 משתמשים ו-1 אורחים)

הרשאות פרסום הודעות

 • אתה לא יכול לפרסם אשכולות חדשים
 • אתה לא יכול לפרסם תגובות
 • אתה לא יכול לצרף קבצים
 • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · משחקים · אחסון אתרים