הצג גיליון RSS

לממציא

מהו קניין רוחני

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 11/02/2010 שעה 10:34 (476 צפיות)
קניין רוחני הוא שם כולל לסוגי זכויות בנכסים לא מוחשיים, פרי יצירת אדם, כגון יצירות, אמצאות, עיצובים, מוניטין וכיוב'. ההגנה באמצעות זכויות קניין רוחני מתייחסת ליצירה האינטלקטואלית כשלעצמה ולא לאובייקט הפיזי.
לא כל נכס בלתי מוחשי שייך בהכרח למישהו. רוב המידע, הרעיונות והתגליות בעולם אינם שייכים לאף אחד והם ניתנים לניצול חופשי על ידי כל מי שרוצה לעשות בהם שימוש. רק נכסים, אשר ראויים להגנה באמצעות זכויות הקניין הרוחני, יהיו בבעלות הבלעדית של מי שיצר אותם, או מי שהזכויות בהם הועברו אליו, ויהיו מוגנים לתקופה שתהייה בדרך כלל מוגבלת.
דיני הקניין הרוחני נועדו לתת תמרץ ליצירה, מחקר והעשרת החברה, תוך שמירה על איזון בין הענקת זכויות בלעדיות ליוצרים ולממציאים, לבין אינטרסים משפטיים, חברתיים, וכלכליים שונים. זכויות קניין רוחני כוללות באופן כללי את הזכויות הבאות:
פטנטים, שמשמעותם הגנה על אמצאות, מוצרים ותהליכים טכנולוגיים
סימני מסחר המיועדים להגנה על מילים, דמויות,סימנים או צלילים ריחות וכיוב' המצביעים על מקור של טובין או של שירותים
מדגמים המיועדים להגנה על העיצוב תעשייתי של המוצר קווי דמותו, צורתו, דוגמא או קישוט
זכויות יוצרים מטרתם היא הגנה על יצירות ספרותיות, דרמטיות, מוסיקליות ואומנותיות; ונוסף קיימות זכויות נוספות, כגון: זכויות מבצעים ומשדרים, זכויות מטפחים, כינויי מקור וכיוב.
חלק מזכויות הקניין הרוחני הן פטנטים, מדגמים, סימני מסחר וכינויי מקור, טעונות רישום, אשר מתבצע בארץ על ידי אגף הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר. בארצות אחרות, דוגמת ארצות הברית, ניתן לרשום זכויות נוספות, כגון זכויות יוצרים. כל בקשה לרישום עוברת בחינה פורמלית ומהותית, שנועדו לבדוק, האם נשוא הבקשה עומד בתנאים ספציפיים הקבועים בחקיקה ובאמנות בינלאומיות שישראל חתומה עליהן.
לבעל הקניין הרוחני ניתנת הזכות לעשות שימוש בלעדי בפרי עמלו, וכן הוא זוכה להגנה חוקית כנגד ניצול או העתקה של אמצאתו או יצירתו על ידי אחרים. מאידך, כלל הציבור זוכה לחשיפה ליצירות חדשות ולמוצרים חדשניים. יתר על כן, רוב זכויות הקניין הרוחני כאמור מוגבלות בזמן, ובבוא העת המידע הופך לנחלת הכלל, וכל אדם רשאי לעשות שימוש בו כרצונו.
קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים