הצג גיליון RSS

zico16

ספרינקלרים

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 14/09/2010 שעה 11:14 (480 צפיות)
כולנו נוטים לחשוב ש"לי זה לא יקרה", אולם מדי שנה אנו נתקלים בכתבות קורעות לב על שריפות שכילו מבנים ודירות, גרמו הרס רב ולעתים גם אבידות בנפש. אין זה פלא שבכל בניין ציבורי חובה להצטייד באמצעים נגד שריפות, ומערכות כיבוי אש קיימות בכל מקום. בבתי ספר אנו נתקלים במטפים התלויים על הקירות במקומות נבחרים, ואפילו בפסטיבל המוזיקה אינדינגב ב-2009 הותקנה מעל קהל הצופים מערכת ספרינקלרים. אמצעי כיבוי אש ומערכות כיבוי אש אינם נושא לזלזל בו. אנו חייבים לדאוג לקיומם של אמצעי כיבוי אש בבניינים ובמוסדות, וכן להקפיד על תחזוקתם ובדיקתם של אמצעי כיבוי ו גילוי אש אלו מפעם לפעם כדי לוודא שעודם פעילים ותקינים. גם לנו זה יכול לקרות. באמצעות מערכות כיבוי אש מתאימות, נוכל במקרה של צרה לצמצם את הנזק ולדאוג לכיבוי אש בטרם תתפשט לרחבי הבית או הבניין ותגרום לאבידות בנפש.

מערכת ספרינקלרים

ספרינקלרים (או "מתזים" בעברית יפה) הם אמצעי כיבוי אש פופולרי ויעיל ביותר. מערכות ספרינקלרים הן אוטומטיות, כלומר, אין צורך בהפעלה ידנית במקרה שאנחנו מבחינים בשריפה, אלא היא מזהה סכנה לשריפה בעצמה ופועלת למען כיבוי אש מיידי. ספרינקלרים מכבים את האש באמצעות התזת מים. מערכת ספרינקלרים יודעת לזהות עשן, ולהתריע אודותיו בצפצוף, וכן היא מזהה עליית טמפרטורות קיצונית במבנה, המעידה על היתכנותה של שריפה.

ספרינקלרים מותקנים על גבי התקרה. הם אינם בולטים בחדר באופן המפריע לעיצובו. הם יעילים מאוד, שכן ספרינקלרים לעתים מצליחים במשימת כיבוי אש באופן מושלם וכולל (הדבר גם תלוי בהתקנתם בכל חלקי הבניין אליהם הגיעה האש), אבל גם אם לא, הם מעכבים את התפשטותה של השריפה עד בואם של כוחות ההצלה. אם נחכה לצוותי כיבוי אש, בזמן הזה עלול חלק ניכר מהרכוש ומהדירה להתפשט, אנשים עלולים להיפגע, וכשיגיעו מכבי האש תהיה לפניהם עבודה רבה וקשה.

הצד הפחות טוב של מערכת ספרינקלרים הוא בכך שעל אף שכמות המים הניתזת מהם היא לא עצומה (ביחס, למשל, לנזק שיגרמו זרנוקי מכבי האש שיגיעו אחר כך), אך המים עדיין עלולים להסב נזק לציוד בחדר.

מטפים

מטפים עבור כיבוי אש הם אמצעי כיבוי אש נפוץ, שתמיד רואים במבנים ציבוריים. הם נוחים מאוד לשימוש ומכבים אש במהירות כאשר מדובר ברגעים הראשונים של התפרצות האש, עדיין במוקד קטן. על כן מטפים טובים כאמצעי בלימה לפני התפשטות האש לכדי שריפה.

מטפים לכיבוי אש עשויים מיכל פלדה ובתוכו חומר כיבוי אש מסוגים שונים. את החומר מתיזים באמצעות ראש ההפעלה. אלו חומרי כיבוי אש קיימים במיכלי המטפים? ישנם סוגים מגוונים – למשל, אבקה, גזים שונים (הלוטרון, פחמן דו-חמצני או הלון), מים או קצף. ישנם מטפים גדולים מאוד במימדיהם ובמשקלם (עד מעל 200 קילו), הדורשים תפעול על ידי אדם מקצועי יותר, ואינם מתאימים להצבה במוסד ציבורי לשימוש בידי אנשים מן השורה. בנוסף, יש צורך להתאים את סוג המטפים לחדר בו הם מוצבים, שכן חומרי כיבוי אש מסוימים המצויים בתוך מטפים עלולים להסב נזק כבד לציוד חשמלי, למשל, או שהינם בלתי ידידותיים ורעילים, ועל כן אינם מתאימים לשימוש בחדר הומה אדם.

עודכן ב: 18/12/2012 בשעה 19:24 על ידי zico16

קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים