הצג גיליון RSS

simbad

פוליגרף - מגלה או שלא?

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 16/09/2010 שעה 16:16 (442 צפיות)
פוליגרף
הרבה דיו זרם בעטים והרבה תיקתוקי מקלדת הושקעו בויכוח על אמינותו של מכשיר הפוליגרף וקבילותו בבתי משפט. מחד אומרים לנו גדולים המבינים והמומחים כי בדיקת פוליגרף על ידי בודק פוליגרף מקצועי ואמין משקפת את המציאות באמינות גבוהה ביותר מצד שני, בדיקת פוליגרף אינה מהווה ראייה קבילה בבית משפט, אך מה רב הוא בילבול הדעת כאשר אנו יכולים להבחין כי למרות אי תקפותו בבית המשפט, עדיין עושים בו שימוש מוסדות ציבור מכובדים ביותר כגון משטרת ישראל והפרקליטות למשל.

הפוליגרף המכונה בפי כולנו גם מכונת אמת מטרתו בסופו של יום האם הנבדק הינו דובר אמת או שקר. מכשיר הפוליגרף מתבסס על פרמטרים פיזיים כמו למשל רמת לחץ הדם בגופו של הנבדק, כמו גם, קצב פעימות וכמות הזעה.
הנבדק מחובר למיכשורים שונים – חלקם מקיפים את בית החזה שלו וחלקם על אצבעות הידיים שלו.
מהלך הבדיקה מבוסס על סדרות של שאלות אותן שואל בודק הפוליגרף את הניבדק. בדיקת פוליגרף עלולה לקחת לעיתים זמן ממושך (כשעה ויותר מכך).

הרעיון העומד מאורחי בדיקת הפוליגרף הוא שאדם אשר משקר לא שולט בתגובות אשר מתרחשות בגופו עקב פעולת השקר. לכאורה, במצב הנורמאלי אדם אשר משקר גורם להזעה מוגברת בגופו כמו גם עלייה ברמת לחץ הדם שלו ופעימות הלב שלו.

אך מה יעשה מכשיר הפוליגרף לאשם המוכנה שקרן פתולוגי. האם גם אותו יהיה ניתן לבדוק? הרי אצל אדם מסוג זה השקר הינו אמת שנייה – או אולי אפילו אמת ראשונה. לא בחיי היום יום הבחנו באנשים לא אמינים, מניפולטיביים וכן שקרנים, אשר מעצם היותם שקרנים ברמות כה גבוהות הם עצמם כבר מאמינים בשקרים של עצמם בתהליך. על שאלה זו אין לי תשובה יתכן שצריך לשאול בודק פוליגרף מוסמך בעל מכון פוליגרף ראוי (כי יש חאפרים רבים בתחום הזה) אשר עורך הרבה בדיקות וראה דבר או שניים בחייו.
קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים