הצג גיליון RSS

zico16

הלבשת ספורט

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 06/10/2010 שעה 10:36 (409 צפיות)
אמנויות לחימה, כפי ששמן מעיד, הן מעין שילוב של אומנות עם לחימה. רבים רואים בכך סתירה, אולם כאשר נחשפים לעולם העשיר והקסום של אומנויות הלחימה, השימוש במונח "אומנות" נעשה ברור יותר ואף טבעי. הסיבה לכך, היא שאומנויות לחימה מכילות הן פן מעשי והן פן ערכי ופילוסופי, אם תרצו, שילוב של גוף, ראש ונפש. פירוש המילה קראטה הינו "יד ריקה", ופירוש המילה דו הוא "דרך". לכן, פירוש המונח קראטה דו הוא "דרך היד הריקה", או דרכו של לוחם הקראטה. פירוש המילה ג'ודו, בהתאם הינו "הדרך הרכה" (ובכן, רכה לפחות בהשוואה לאומנויות לחימה אחרות).

במסגרת ה-"דרך" והקודים ההתנהגותיים והרוחניים המקובלים, הכבוד תופס מקום משמעותי: כבוד לתלמידים השותפים לדרך, כבוד לסנסיי – המורה, כבוד לזולת וכבוד לאומנות הלחימה עצמה. ערכי הכבוד הללו, הם שעומדים מאחורי אקט ההשתחוות בתחילת האימון, בסיומו ולפני תחילת קרב ובסיומו. כחלק מן הכבוד לאומנות הלחימה, לא מקובל להתאמן בבגדים רגילים, אלא ללבוש חליפות קראטה, חליפות ג'ודו, או כל חליפה אחרת המקובלת לשימוש באומנות הלחימה או במועדון (שגם אותו יש לכבד).

עיצוב ציוד ספורט כחליפת הקראטה או חליפת הג'ודו מבוסס על סגנון הלבוש אשר היה מקובל במזרח הרחוק בתקופה בהן אומנויות הלחימה התפתחו וזכו לפופולאריות רבה, בטרם נפתחו הדלתות למערב. לכן, מעשית אין הכרח ללבוש חליפה מיוחדת לשם אימון. אך, כאמור, הדבר מכבד את המורה, התלמידים ואת האימון עצמו. עיצוב החליפות, אופן תפירתן והחומרים מהם הן מיוצרות השתנה לאורך השנים, אך בגדול, הן שמרו על מראן.

סיבה נוספת, מעשית דווקא לשימוש בחליפות קראטה או בחליפות ג'ודו בזמן אימון, היא התאמתן למהלך האימון ולטכניקות המקובלות לאומנות הלחימה. כך, למשל, השרוולים הרחבים מאפשרים תנועה חופשית לידיים ולרגליים, ואילו הבד הגס מאפשר אימון ממושך ללא שחיקה של החליפה. החגורות המסורתיות אף הן נושאות ערך ערכי ומעשי. הן החליפה והן החגורה משמשים לטכניקות של אחיזה, נעילה והפלה, בעוד חוזק החומרים מהם הם מיוצרים מגן על הבגד מפני קריעה (בחליפות איכותיות, לפחות).

רבים נוטים להתבלבל בין חליפת קראטה ובין חליפת ג'ודו או ג'יוג'יטסו למשל וחושבים שאין הבדל. אך מכיוון שלכל אומנות לחימה יש אופי שונה וגם אופי שונה של אימונים, התפתחו עם השנים חליפות מיוחדות, בעלות תכונות המתאימות לאומנות הלחימה הספציפית, כגון חיזוקים ותפרים מיוחדים במקומות בהם יש צורך בהגנה מוגברת מפני שחיקה וקריעה.

בהלבשת ספורט, למשל, חליפת ג'ודו עלולה להיות כבידה ומסורבלת עבור אדם המתאמן בקראטה. מנגד, סביר כי חליפת קראטה לא תחזיק זמן רב מעמד במשיכות, בתפיסות ובהטלות המקובלות באימון ג'ודו או ג'יוג'יטסו, והיא תקרע עד מהירה. מסיבה זו, חשוב לא רק לרכוש חליפה איכותית, שלא נועדה רק להיראות טוב, אלא לשמש את התלמיד נאמנה בזמן האימון. חשוב גם להתאים את סוג החליפה לאומנות הלחימה, ואף לסוג האימון הצפוי.

דבר נוסף שיש לשים לב אליו, הוא שבשל האופי הדינאמי של האימונים, חליפות של אומנויות לחימה עוברות הרבה מאוד, ובכלל זה, הן גם סופגות זיעה, מתלכלכות מן הרצפה ומן המזרן, ולעתים אף נספגות בדם (במסגרת תאונות אימון העלולות להתרחש מפעם לפעם, לא במסגרת אימון רגיל). מנגד, במסגרת הכבוד לאימונים, נהוג להקפיד על אימון בחליפה נקייה. לכן, על חליפות קראטה וחליפות ג'ודו לעמוד בכביסות רבות ועליהן להיות מספיק חזקות בשביל לעמוד בהן לאורך זמן.

עודכן ב: 18/12/2012 בשעה 19:23 על ידי zico16

קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים