הצג גיליון RSS

zico16

כיבוי אש וגילוי אש

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 02/12/2010 שעה 08:23 (425 צפיות)
כל כבאי מתחיל יוכל לומר לכם שהמפתח למניעת שריפות הוא התנהגות זהירה. וכשכבר פורצת שריפה, המפתח לצמצום נזקיה הוא זריזות ומהירות כדי לכבותה כבר בשלביה הראשונים. כדי לעשות זאת על הצד הטוב ביותר, אנו צריכים להצטייד באביזרים ובמערכות שנועדו לגילוי אש ולכיבוי אש.
מערכות גילוי אש – כי גילוי מוקדם מציל חיים
תארו לעצמכם שאתם נמצאים בקומה האחרונה בבניין רב קומות, ובחדר התקשורת הנמצא בקומת הקרקע פורצת שריפה. מכיוון שמדובר בחדר לא מאויש, לא תוכלו לדעת על קיומה של השריפה, אלא בשלב מאוחר, כאשר האש כבר תתפשט ותותיר אתכם לכודים בבניין. בדיוק בשל מקרים אלו הומצאו אביזרים לגילוי אש כמו גלאי עשן. כאשר גלאי עשן מזהה שפרצה שריפה הוא מספק התראה ברורה לכל יושבי המבנה, בדרך כלל בצורת אזעקה, צלצול פעמון, כריזה וכדומה.
גילוי והתרעה מוקדמים של שריפה יאפשרו לכל יושבי המבנה להתפנות ממנו במהירות ובבטחה, יותירו מספיק זמן לקרוא לצוות כיבוי אש מקצועי, יאפשרו לנוכחים במקום לנסות ולהשתלט בעצמם על השריפה עם אביזרי כיבוי אש ידניים (כמו מטפים) ויצמצמו את הנזקים לרכוש.
אמצעי כיבוי אש ידניים ואוטומטיים – מענה ראשוני לשריפות ולדליקות
כאשר הבחנו בקיומה של שריפה עלינו לנסות, במידת האפשר, להשתלט על השריפה בעצמנו. אין הכוונה שעלינו לסכן את חיינו, אלא לכך שעלינו להשתמש בכל אמצעי כיבוי אש שעומד לרשותנו במטרה למנוע את התפשטותה של השריפה. לכן, בכל מבנה יש להתקין אמצעי כיבוי אש ידניים, כמו מטפים, גלגלונים וזרנוקים, המשמשים לכיבוי שריפות ודליקות בשלביהן הראשונים.
אמצעי כיבוי אש ידניים עוצבו כך שכל אחד יוכל להשתמש בהם. כדי להפעיל מטף כיבוי אש אין צורך בהכשרה מקצועית. גם כדי להשתמש בגלגלון או בזרנוק אנו לא חייבים להיות כבאים מנוסים. כל אחד מאיתנו יכול להשתמש באביזרי כיבוי אש אלו, לספק מענה יעיל ומהיר לשריפה ולמנוע את התפשטותה.
במקומות מועדים לשריפות שבדרך כלל גם אינם מאוישים (כמו מחסנים המאחסנים חומרים דליקים, חדרי משאבות, ארונות חשמל, חדרי תקשורת ועוד) יש להתקין אמצעי כיבוי אש אוטומטיים, אשר יופעלו באופן אוטומטי מיד עם זיהוי השריפה.
שניים במחיר אחד – מערכות משולבות לגילוי אש ולכיבוי אש
הספרינקלרים הם דוגמא למערכת משולבת, המשמשת הן לגילוי אש והן לכיבוי אש. הספרינקלרים מורכבים ממערכת של צינורות, הפרוסים ברחבי המבנה כולו ומותקנים על תקרת כל חדר. בצינורות ישנם מים הנמצאים בלחץ מתמיד. בקצהו של כל צינור ישנו מתז, אשר מונע את התזת המים בזמן שגרה באמצעות לוחית העשויה מזכוכית. בתוך זכוכית זו ישנו נוזל מיוחד, שמתחמם כאשר הטמפרטורות בחדר עולות באופן קיצוני. חימום של נוזל זה יגרום בסופו של דבר להתנפצות הזכוכית ולהתזת מים לכל עבר.
כאשר מתז אחד של הספרינקלרים מתנפץ בעקבות זיהוי שריפה במקום אחד במבנה, הספרינקלרים בכל המבנה מופעלים ומתיזים מים באופן אוטומטי. כך הספרינקלרים מתפקדים הן כאמצעי לגילוי אש, המספק התראה על קיומה של שריפה, והן כאמצעי לכיבוי אש, המספק מענה ראשוני לשריפה.

עודכן ב: 18/12/2012 בשעה 18:06 על ידי zico16

תגיות: כיבוי אש
קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים