הצג גיליון RSS

gatrimon

פרקטים

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 03/08/2011 שעה 00:12 (549 צפיות)
פרקטים

פרקטים אינם מקשה אחת בעלת מראה אחיד, שהלא מגוון הפרקטים המוצעים למכירה בחנויות המתמחות בתחום זה הוא רחב במיוחד. אין זו הפתעה, בהתחשב בכך שפרקט עץ, כפי שמשתמע משמו, עשוי מעצים – שמיניהם בעולם כה רבים ומגוונים. סוגי עצים שונים צומחים בכל רחבי העולם (להוציא את יבשת אנטארקטיקה), ונבדלים בגווניהם, בטקסטורה, במרקם ובתכונותיהם. סוג העץ המשמש ליצירת הפרקט מכתיב את מראה הפרקט – ומכאן שלל סוגי הפרקטים הגדול כל כך – אך זהו אינו המרכיב היחידי ביצירת מראה הפרקט הסופי.
סוג הגימור של הפרקט

הגימור הינו מאפיין נוסף הקובע את מראה הפרקטים הסופי. כדי להתאים ריצוף לכל הטעמים השונים של הצרכנים, מציעות החברות השונות בתחום זה גימורים שונים ומובחנים זה מזה. לעתים פרקט מאותו עץ בדיוק וללא צביעה נוספת יניב מראה אחר לחלוטין בשל שינוי בסוג הגימור המיושם עליו.

לדוגמא: רבים אוהבים ריצוף עץ המצטיין בברק מבהיק, המצטלם יפה כל כך במגזיני העיצוב המפורסמים, ויוצר תחושה של רצפה נקייה ומצוחצחת. על כן מוצעים פרקטים בגימור מבריק להפליא. מנגד, יש מי שמחבב את המראה הכפרי העתיק, של רצפות פרקט עץ ישנות, בעלות אופי, היכולות לספר סיפורים של עשרות שנים שבהן נשחקו תחת סוליות נעליים כה רבות. השגת מראה זה אינה מחייבת התיישנות של הפרקט או השגת לוחות ישנים שפורקו מאתר כלשהו. כיום ניתן לייצר גימור דמוי עתיק גם לפרקט חדש לגמרי – מהקניית הגוון הדהוי קמעא, ועד לחספוס קל ושריטות מזעריות "בשביל האופי".

כמובן, בין שני סוגי גימור אלו יש גימורי ביניים רבים, באופן המאפשר השגת פרקט המותאם בדיוק לטעמו הייחודי של הלקוח.
צבעי פרקט ייחודיים

לכל סוג עץ יש גוון אחר, אולם לא תמיד מעוניין הצרכן בהכרח בצבע הטבעי של לוחות העץ. על כן יוצרים יצרני הפרקטים לוחות העוברים הלבנה מיוחדת במפעל, המבהירה את צבע הפרקט. אחרים מעדיפים להעלים לגמרי את תכונותיו החיצוניות של העץ, ועל כן מכסים אותו בצבע בגוון שאינו טבעי לעץ כלל וכלל.

צביעת הפרקט יוצרת מגוון רחב עוד יותר של ריצופים אפשריים, במיוחד מכיוון שהיא מכוונת גם לנמשכים ליוקרה של הפרקט אך לא למראה שלו, או מי שמעוניינים בגוון מאוד ספציפי ולא טבעי לריצוף הבית למען השתלבותו בחזון העיצוב הכללי.
מיון עצים לפרקטים

אפילו כאשר לוחות הפרקט לקוחות מאותו עץ ממש – כלומר, לא רק מאותו סוג עץ אלא מאותו גזע ספציפי – יש ביניהם שינויים קלים. זאת מכיוון שעץ אינו אחיד, אלא בעל טקסטורה (חזקה יותר או פחות). לכן גם אופן המיון של הקורות יכול לשנות ברמה מסוימת את מראה הרצפה. למשל, אם מקפידים לבחור ולמיין מבין הקורות אך ורק את אלו שנטולות סממנים מיוחדים, כדי ליצור מראה כמה שיותר אחיד ברצפה.

עודכן ב: 11/03/2014 בשעה 13:17 על ידי gatrimon

תגיות: פרקט
קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים