הצג גיליון RSS

amita

דיור מוגן או מטפל צמוד?

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 18/11/2009 שעה 09:34 (504 צפיות)
סבתא שלי כבר הגיעה לגבורות לפני כמה שנים (ולמי שלא הבין - היא עברה את גיל 80). לפני יומיים היא עברה ניתוח בירך, וכעת היא נמצאת במצב שבו היא זקוקה לטיפול צמוד, כולל שיקום אחרי הניתוח. בית אבות היה אחד מהאופציות שעליהן חשבנו בהתחלה, אבל לא היינו בטוחים שזה הדבר הכי טוב לעשות עבורה (אולי עבורנו כן). בסופו של דבר החלטנו שנוותר על דיור מוגן, ובמקום זה נחזיר אותה הביתה ונשכור מטפל סיעודי צמוד.

עם כל מה שקורה במדינה הזאת בקשר לעובדים זרים, קצת קשה למצוא מטפל סיעודי טוב שגם עומד בקריטריונים הדרושים של מדינת ישראל. החלטנו לפנות לחברת ייעוץ העוסקת בנושא בתי אבות וטיפול סיעודי כדי לקבל עזרה במציאת מטפל צמוד לסבתא. בדקנו כמה וכמה מקומות ואפילו קיבלנו טיפים ועצות מחברים קרובים, שגם הם היו בדילמה זהה (ובסוף העבירו את ההורים לבית דיור מוגן בירושלים).

בסופו של דבר מצאנו חברת ייעוץ קרוב לבית, ממש מתחת לאף. הגיע אלינו יועץ עד הבית, פרש בפנינו את האפשרויות וגם את העלויות. לא ידענו שיש כל כך הרבה עובדים זרים שאפשר להביא במיוחד לארץ, על תקן מטפלים סיעודיים. מכיוון שסבתא שלי היא הונגרייה במקור, הוסכם להביא מטפל סיעודי דובר הונגרית ואנגלית (כדי שגם אנחנו נוכל לתקשר אתו). היועץ אמר שתהליך הבאת עובד זר לישראל הוא ארוך, וכולל קבלת אישורים מאלף ואחד גורמים ממשלתיים שונים. זה ייקח קצת זמן, בלשון המעטה.

אחרי שהבנו שעדיף לנו מטפל סיעודי מאשר בית אבות, חברת הייעוץ שלנו התחילה בתהליך החיפוש, המיון והסינון. ייתכן שבסופו של דבר ניקח אחות סיעודית ולא מטפל חסר הכשרה, כיוון שמדובר כאן בטובתה של סבתא - אישה מבוגרת מעל גיל 80. חוק סיעוד מאפשר לקשישים בגיל פנסיה לקבל גמלת סיעוד, בתנאי שהם עומדים בתנאים השונים הנדרשים על ידי ביטוח לאומי, משרד הבריאות וכו`. כל עובד סיעודי זכאי לכל ההטבות הסוציאליות לפי חוק, ואנחנו - בתור המעסיקים שלו - חייבים להקפיד שהוא יקבל אותן (ממשכורת מינימום וימי חופשה, ועד ימי מחלה, פנסיה ועוד).

עובד זר סיעודי הוא רעיון מעולה, שחוסך את העלויות הגבוהות של טיפול סיעודי בבית אבות. כמובן שכל אחד ושיקוליו, ואם אתם מעדיפים את הטיפול הניתן בבתי דיור מוגן - כמובן שאין מניעה מלעשות זאת. אנחנו החלטנו שאנו רוצים את סבתא בביתה, היכן שהיא מרגישה נוח - ולכן בחרנו במטפל סיעודי צמוד, אפילו אם באופן זמני.

אחרי 3 חודשים של תהליך ארוך ומסורבל, מצאנו עובדת סיעודית דוברת הונגרית, אנגלית ואפילו עברית. היא אחות במקצועה, ויש לה ניסיון רב בטיפול בקשישים הזקוקים להשגחה צמודה. ברגע שסבתא תחלים מהניתוח, נמצא עבורה מסגרת אחרת - קבועה יותר. כאן שוב עולה האופציה של בית אבות או דיור מוגן, ואנחנו מקווים שנמצא מקום קרוב לבית.
קטגוריות
ללא קטגוריה

תגובותסרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים