הצג גיליון RSS

movers

הובלות והמובן מאילו

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 24/03/2010 שעה 09:46 (722 צפיות)
בימי קדם היו מובילים שיירות של בהמות סחורות ברחבי כל היבשות במרחקים בלתי נתפסים כיום. היום שאנחנו רוצים לעבור דירה זה נראה לנו בנאלי להתקשר לחברת הובלות ולהזמין הובלה לדירה או העסק החדש. פעם זה ממש לא היה כזה ברור ולא הייתה חברת הובלה אלא נוודים שהובליו סחורות למרחקים עצומים. הנוודים הללו היו עשירים מאוד ועשו את הונם בעיקר ממסחר שהובל מאזור אסיה (בעיקר סין והודו) אל המזרח התיכון ואירופה. אנו מכירים אותם עד היום בכך שנשתמרו רבים מן השמות של הרכים בהם הובילו הסוחרים את הסחורות כמו "דרך המלך", "דרך המשי" וכדומה. הבשמים והתבלינים, שהיו עיקר המסחר היו לרוב בתוך כדים ששימשו כסוג של אריזה של אותם זמנים. בכלל לא ניתן להשוות את אפשרויות האריזה של אז והיום ועל כן הובילו רק דברים שלא מתקלקלים מהר כמו בשמים, תבלינים וחפצי אומנות. עד לא מעט שנים חרסינה שהובלה מסין נחשבה לדבר יקר ערך עד מאוד בעוד היום אף אחד לא חושב לשלם על משהו שהובילו מסין את הסכומים הללו. אבל בימים של אז זה היה מאוד נדיר ועל כן מאוד יקר, אני אפילו זוכר את הסבים והסבתות שלי אוגרים חרסינה כזו כנכס או בכדי לקשט את הסלון.
הובלות למעשה היו מאז ומתמיד חלק חשוב בהוויה של החברה האנושית וחברות הובלה הם למעשה רק בבואה מודרנית של התפתחות שרותי ההובלה של ימי קדם. במקום להוביל על גמלים ובהמות משא יש היום לחברות ההובלה משאיות מודרניות ושרותי אריזה ואחסנה מתקדמים. נושא האריזה למשעה שכלל את אפשרויות ההובלה בתקופה שלנו כי ניתן היום להוביל בקירור או לארוז באריזות ואקום שמאפשרות להוביל מוצרים שמתקלקלים מהם יחסית אריזה מרופדת בפצפצים או קלקר וכדומה מאפשרות העברה בטוחה של חפצים שבירים- הרבה יותר טוב מההובלה על הגמל המתנדנד.
הבדואים של פעם, וגם אבותיהם הנבטים היו סוחרים ששלטו בתחום ההובלות של ימי קדם ולמעשה עשו את הונם מהובלות וכן מאספקת מקומות לינה לשיירות הסוחרים שהיו חברות ההובלות של פעם. עם זאת הם לא היו תמימים וחלק גדול נוסף מכלכלתם הסתמך על ביזה ושוד של נוודים ושיירות שלא שרו למרותם. התנאים הקשים של המדבריות והידע הטכנולוגי שלא היה להם מנעו מהם לגדל חקלאות ועל כן הם לא ישבו בישובי קבע לרוב. נקודת מעבר של שיירות הובלה ואספקת מקום לאחסן את הסחורה, לישון, ולשמור על הבקר איפשרו למעשה הקמת ישובי קבע אשר להם הכנסה קבועה פחות או יותר. אפשר לקחת לדוגמא את ערי הנבטים בנגב כמו ממשית ששרדה יפה. למעשה הנבטים שלטו טוב בנתיבי ההולה עד לבואם של הרומים שנישלו אותם מאדמתם. הבדואים של היום הם למעשה סוג של יורשים, משום שאימצו הרבה מדרכי ההישרדות של קודמיהם, וגם הם הובילו סחורות במשך שנים.
אז לסיכום, מה נשאר לומר... רק להתגעגע מצד אחד לפן הנוסטלגי אבל להגיד תודה שיש לנו כיום חברות הובלה מתקדמות ושרותי אריזה מודרניים.


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים