הצג גיליון RSS

itaykond

ניקיון אובססיבי

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 10/10/2010 שעה 07:56 (536 צפיות)
סיטואציה של מגורים עם שותפים בה חולקים דירה עם עוד מספר אנשים הוא לא דבר פשוט. בדרך כלל רוב הויכוחים סבים סביב הנושא של ניקיון הבית. כל אחד מאיתנו רגיל לרמות ניקיון שונות, ועל פיהם הוא חי. אנשים שרגילים לחיות ברמות סדר וניקיון גבוהות מאוד, יתקשו לרדת מהסטנדרטים שלהם בדרך כלל. אבל אצל אנשים שסובלים מהפרעת ניקיון אובססיבית הסיפור קצת שונה.
אנשים יכולים לסבול מהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית והמחלה תתבטא אצלם בצורות שונות. בסיס המחלה הוא בחרדות לא פתורות אשר באות לידי ביטוי בניסיון פיזי לסלק את המחשבות. כל אדם הסובל מהפרעה זו יעשה רצף של טקסים שנועדו לנטרל את החרדה שלו, ובהרבה מאוד מהמקרים זה יתבטא גם באובססיה לסדר או ניקיון. יש אנשים שאומרים עליהם שהם חולי ניקיון, אבל במקרה של הפרעה מסוג זה מדובר במחלה ממש, ואם צריך לחיות אם אדם כזה זו משימה קשה עד בלתי אפשרית.
המחלה מתאפיינת בטקסים חוזרים ונשנים, זה אומר שאדם עם מחלה מסוג זה לא יסתפק בניקיון הבית כמו כל אדם רגיל, אבל יחזור על הפעולה שוב ושוב, יעביר סמרטוט באותו מקום שוב ושוב, ינקה את המדפים, ידיות, כלים בצורה אובססיבית וחוזרת, מבלי שניתן ממש לעצור אותו. בתחום הניקיון גם ניקיון הגוף או שטיפת ידיים, אפילו עד פציעתם היא תופעה נפוצה.
המחשבות במחלה הזו מעוררות חרדה ובדרך כלל קשורות במוות או פגיעה של האדם עצמו או בני משפחה, ועל ידי ביצוע פעולות כמו ניקיון חוזר האדם מפחית את החרדה. אדם בעלת הפרעה זו ודאי לא יסתפק בחברת ניקיון, מקצועית ככל שתהיה, לצורך ניקיון הבית שלו. החלק העצוב ביותר במחלה הזו מלבד העובדה שהיא פוגעת בחיי היומיום באופן טוטאלי (אי אפשר להחזיק עבודה אם עסוקים רוב שעות הערות בביצוע עבודות ניקיון), הוא שאנשים שחולים במחלה מודעים לכך שהם עושים פעולות לא רציונליות הלוך ושוב, ועדיין לא מצליחים להתגבר על המחשבות ולהימנע מאותן פעולות.
טיפול בהפרעה זו יכלול בדרך כלל טיפול תרופתי אנטי חרדתי ועוד תרופות אנטי דיכאוניות בשילוב עם תרפיה. אחוזי ההצלחה לא גבוהים.
תגיות: ניקיון
קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים