הצג גיליון RSS

yamitiey

קפטן ג'ק ספארו

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 15/08/2010 שעה 16:55 (424 צפיות)
ספינה היא לא רק שדרית, תרנים, סיפון ומפרשים – אומר ג'ק ספארו בסרט הקולנוע המפורסם "שודדי הקאריביים" – זו אינה המהות של ספינה. המהות שלה היא חופש.

לא קשה להבין את כוח המשיכה של קורס שייט או לימוד שייט. מספיק רק לומר את המילים "קורס שייט" והדמיון כבר נסחף מאליו למחוזות של שמש, גלים תכולים של מים קרירים, יאכטה מצודדת, כמה חברים בבגדי ים, מפרש מתוח וחופש אינסופי. אך אין סיבה להשאיר את הפנטזיה בעולם החלומות. בעבר המחשבה על בית ספר לשייט וקורס יאכטות הייתה שזורה לה במחשבות על בית ספר לשייט צבאי, המכשיר רבי חובל לחיל הים ולאוניות סוחר גדולות. יאכטות נחשבו כתחום השמור עבור בני העשירון העליון בלבד, ועל כן מה לבן תמותה מהמעמד הבינוני ולעשיית קורס שייט?

אולם היום החלום נגיש מתמיד, ואינו מסובך או יקר כבעבר. קודם כל, מכיוון שאין צורך ברכישת יאכטה או ציוד שייט לאחר סיום קורס שייט, אלא ניתן לשכור אחת בקלות על פי שעה בשעת הצורך, ואזי ליהנות מאותם שקט וחופש השמורים למי שמרחיקים מהיבשה הארצית אל ארצם השלווה של הגלים התכולים. לחילופין, ניתן להצטרף למועדון יאכטות כחבר ואז להשתמש ביאכטות תמורת דמי מנוי חודשיים (כל מועדון מציע מסלול שונה, וכדאי להשוות מחירים ותנאים). כיום גם קל למצוא בית ספר לשייט המציע קורס שייט לחובבי יאכטות, מכיוון שהנושא פופולארי מאוד. למעשה, בישראל יש כיום עשרות אלפי אנשים שסיימו קורס שייט עבור כלי שייט כזה או אחר, מכל המגזרים ומכל רמות ההכנסה. יותר מזה, יש אפילו בתי ספר תיכוניים שהתחילו ללמד קורס שייט כחלק ממקצועות בחינות הבגרות.

בכל מרינה או מועדון שייט בארץ פועל לפחות בית ספר לשייט אחד. כל בית ספר לשייט שכזה מציע סוגים שונים של קורסים עבור כלי שייט שונים, או כפי שמתואר ברישיון השייט: "משיט". בדיוק כמו ברישיון רכב, הסוג מצוין בספרות: משיט 30, משיט 12 וכן הלאה. לכל מספר יש משמעות אחרת, המתארת את גודל כלי השיט אותו מורשה בעל הרישיון להשיט, את סוגו והאם יש בו נוסעים בשכר. המורים בקורס שייט הם לרוב חובלים שצברו את ניסיונם בחיל הים, או בוגרי לימודי ימאות.

בדיוק כמו בקורס לקבלת רישיון נהיגה ברכב, גם קורס שייט בבית ספר לשייט כולל מבחנים עיוניים ולאחריהם מבחנים מעשיים. אלא שבקורס יאכטות יש יותר ממבחן עיוני אחד, ובנושאים שונים – ימאות כללית, ניווט, מכונאות ימית ועוד.

יש לשים לב כי סיום קורס שייט דרך בית ספר לשייט בישראל אינו מאפשר להשיט יאכטות בחוץ לארץ. לשם כך יש לעמוד בתנאים מיוחדים נוספים, ביניהם לימוד מערכת קשר חירום מתאימה, וניסיון של שנה בהשטת יאכטות. כמו כן יש לבלות לפחות שמונה ימים בשייט בינלאומי במשך שנת ניסיון זו.

קורס השייט עצמו הינו חוויה מהנה ביותר לכשעצמו. ואחריו – כל שצריך הוא לצאת אל הגלים ולשכוח מכל טרדות היום יום.


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים