הצג גיליון RSS

jonykfir

מעליות

דרג פוסט זה
על ידי בתאריך 10/03/2011 שעה 07:46 (722 צפיות)
רובנו מכירים את מעליות השבת מבתי המלון בארץ. אחרי ארוחת הבוקר או בילוי בבריכה, כשאנו מבקשים לחזור לחדר שלנו, אנו נאלצים לעצור בכל קומה ולהפוך נסיעה של חצי דקה למסע ארוך בן רבע שעה או יותר. אלא שמסתבר שדווקא בציבור החרדי אין קונצנזוס לגבי מעליות השבת, ועבור חלקים נרחבים במגזר לא מדובר בפתרון הלכתי מקובל.

מהן מעליות שבת?

מעליות שבת זהות בצורתן ובאופן פעולתן למעליות הרגילות שכולנו מכירים. אלא שבמעליות שבת ישנו לוח פיקוד המאפשר לכוון אותן כך שבימים ובשעות שהוגדרו מראש, הן יעצרו בכל קומה. מעליות שבת נועדו למעשה לפטור את נוסעיהן מהצורך ללחוץ על כפתורי המעלית – פעולה אשר מהווה חילול שבת.

ישנן מעליות שבת אשר פועלות במתכונת שבת החל מכניסת השבת ביום שישי בערב ועד מוצאי השבת. לכל אורך היממה הן מטיילות בין קומות הבניין, עוצרות בכל קומה ומאפשרות לנוסעים לעלות ולרדת בהן ללא כל צורך ללחוץ על כפתורים. לעומתן, ישנן מעליות שבת שבהן מגדירים את מתכונת השבת לשעות מסוימות, בדרך כלל לשעות התפילות. מעליות אלו מאפיינות בדרך כלל בנייני מגורים, שבהם הדיירים שומרי השבת עוזבים את דירתם רק לצורך תפילה בבית הכנסת.

על הקשר בין מעליות שבת ומצוקת הדיור בציבור החרדי

מכיוון שמעליות השבת אינן מקובלות כפתרון הלכתי על חלקים נרחבים מהציבור החרדי, רבים מהם אינם מוכנים לגור בבניינים רבי קומות. מכיוון שבדרך כלל מדובר במשפחות מרובות ילדים, עם עגלות ילדים, אין באפשרותם לטפס במעלה קומות רבות בשבת. סירובם להשתמש במעליות שבת מונע מהם להתגורר בבתים בני למעלה מ- 4 – 5 קומות, ולכן גם בניינים חדשים שנבנים באזורים חרדיים, נבנים מלכתחילה עם קומות בודדות.

למציאות זה יש השפעות מרחיקות לכת על מצוקת הנדל"ן בארץ. כאשר לא מנצלים את הקרקעות (המוגבלות ממילא) לטובת בנייה גבוהה ככל האפשר, עתודות הקרקע עבור הציבור החרדי הולכות ומתמעטות. כך קרה בערים חרדיות רבות, כמו מודיעין עילית, בית"ר עילית ועמנואל, שניצלו כמעט את כל הקרקע שלהם לטובת בנייני מגורים בני 4 - 5 קומות. בבניינים אלו אמנם מותקנות מעליות. אך הדיירים לא משתמשים בהן בשבת.

מעליות או לא להיות

אז על מה המחלוקת ההלכתית? מצד אחד, מכון צומת להלכה ולטכנולוגיה אישר את השימוש במעליות שבת והעניק להן "הכשר". מצד שני, לפני כשנה התפרסם פסק הלכה מחמיר יותר, עליו חתמו גדולי הרבנים החרדים האשכנזים. בפסיקתם הם קבעו כי על ידי השימוש במעליות שבת "נוצרות הפעלות ישירות הנוגעות לעשיית מלאכה".

מצד שלישי, יש הטוענים כי השימוש במעליות שבת כבר מזמן הפסיק להיות סוגיה הלכתית, והפך לנורמה חברתית. בחוגים מסוימים במגזר שימוש במעליות שבת יגרום לך להיחשב כמחלל שבת ויגרור פעולות רבות של לחץ חברתי. בחוגים אחרים, השימוש במעליות שבת מותר. הרבנים הדתיים לאומיים מתירים להשתמש במעליות שבת, וגם חלק מהרבנים החרדים. אבל בחוגים רבים בכל מקרה של מחלוקת מקובל לנהוג בדרך המחמירה, כפי שנאמר: "למען הסר ספק יש להדר, דהיינו, להקפיד יותר".

עודכן ב: 10/03/2011 בשעה 07:53 על ידי jonykfir (שינוי גודל בכותרות משנה)

תגיות: מעליות
קטגוריות
ללא קטגוריה


סרטים לצפייה ישירה · משחקי דפדפן · משחקים להורדה · האבקות · פורום קידום אתרים · אחסון אתרים